Debiut Piętnastego Doktora się zbliża. OMG OMG OMG!!!
Ahem. No więc doczekaliśmy się oficjalnych informacji o zbliżającym się (AAA) specjalnym odcinku bożonarodzeniowym, który będzie zarazem pierwszym odcinkiem Piętnastego Doktora. Poznamy w nim nie tylko inkarnację graną przez Ncutiego Gatwę, ale też jego towarzyszkę Ruby Sunday (Millie Gibson) i… na pewno wiele innych elementów składających się na wstęp do ZUPEŁNIE NOWEJ EPOKI SERIALU. (Nowa seria wiosną).
The Church on Ruby Road – podstawowe informacje
- Emisja: 25 grudnia (poniedziałek) na BBC One, a w Polsce na Disney+. Premiera o 18:55 polskiego czasu!
- Scenariusz: Russell T Davies
- Reżyseria: Mark Tonderai
- Obsada: Ncuti Gatwa, Millie Gibson, Davina McCall, Michelle Greenidge, Angela Wynter, Anita Dobson
- Nowelizacja: premiera 25 stycznia (wydanie specjalne w twardej oprawie)
Opis odcinka: Ruby Sunday zaczyna grzebać w swojej przeszłości w nadziei na znalezienie odpowiedzi na nurtujące ją pytania i pozbycie się pecha, który zdaje się za nią zawsze podążać. Gdy spotka tajemniczego nieznajomego, pozna więcej odpowiedzi, niż jest gotowa przyjąć.
I jeszcze jeden opis The Church on Ruby Road:
Dawno temu w Wigilię Bożego Narodzenia w śniegu porzucono dziecko. Dziś Ruby Sunday spotyka Doktora, skradzione dzieci, gobliny – i być może pozna też sekret kryjący się za jej narodzinami.
Doktor zmierzy się z mitycznymi, tajemniczymi goblinami, a jego ścieżka przetnie się z Ruby Sunday, o której wiadomo niewiele. Została porzucona jako dziecko. Dziś mieszka z mamą Carlą i babcią Cherry, i nie wie, że zaraz jej świat stanie na głowie.
Cytat:
Doktor: BHP, wydział ginu z tonikiem! Mogę zapytać, czy często ci się to zdarza? Tak rozbijać rzeczy?
Ruby: Cały czas. Jestem bardzo niezdarna.
Doktor: Nieprawda. Jest o wiele gorzej. Wesołych świąt!
Oprócz Ncutiego Gatwy i Millie Gibson w głównych rolach w The Church on Ruby Road zobaczymy też Davinę McCall grającą siebie (!), Michelle Greenidge jako Carlę, mamę Ruby, Angelę Wynter jako babcię Ruby, Cherry i Anitę Dobson w roli pani Flood.
Odcinek zostanie wyemitowany 25 grudnia na kanale BBC One, będzie też dostępny – również w Polsce – na platformie streamingowej Disney+ (z polskimi napisami oraz z dubbingiem, podobnie jak odcinki z okazji 60. rocznicy serialu – The Star Beast, Wild Blue Yonder i The Giggle).
Davina McCall skomentowała swój udział w odcinku następująco:
To ogromny zaszczyt zostać poproszoną nie tylko o pojawienie się w Doctor Who, ale w pierwszym odcinku Ncutiego jako nowego Doktora. To było niesamowite doświadczenie. Russell napisał dla was coś wspaniałego w sam raz na święta! Nie mogę się doczekać, aż wszyscy to zobaczą.
Russell T Davies powiedział, że od pierwszego dnia w tej pracy (czyli od momentu powrotu do roli showrunnera Doctor Who) marzył o przywróceniu odcinków na Boże Narodzenie i ma nadzieję, że będzie to coś wartego celebrowania przez całą rodzinę. W grudniowym numerze „Doctor Who Magazine” można też przeczytać kilka jego wypowiedzi.
Interesująca okaże się na pewno warstwa muzyczna:
W całym odcinku prześladuje nas kolęda Carol of the Bells, która zawsze wydawała mi się dziwna i niepokojąca, szczególnie śpiewana zaraz po God Rest Ye Merry Gentlemen. Jest w niej coś napastliwego. Zawiera też coś, co okaże się istotne w kolejnych odcinkach. Miejcie kościół na oku, bo choć ta historia jest zamkniętą całością, opisane w niej wydarzenia odcisną się mocno na przyszłości.
Tu może warto dodać, że kolęda, o której mówi Russell T Davies, na pewno jest wam znana, ale pod zupełnie innym tytułem – jej melodia to słynny ukraiński Szczedryk oparty z kolei na tradycyjnej melodii. Autorem słów najpopularniejszej wersji jest Brytyjczyk Peter Wilhousky.
To nie jedyny wątek muzyczny w tym odcinku. Będziemy mieć też Ruby z jej zespołem(!) i musicalowy numer z goblinami…
Chcieliśmy to przedstawić w wielkiej skali. Będzie piosenka. Można śpiewać razem z odcinkiem. Zawsze chciałem coś takiego zrobić. A Ncuti śpiewa! Ten gość potrafi wszystko.
Davies skomentował też pomysł sięgnięcia po gobliny.
Wysłałem scenariusz Stevenowi Moffatowi, a on się zdziwił: gobliny? Czemu nigdy wcześniej na to nie wpadliśmy? Wydaje mi się, że Zabawkarz otworzył furtkę – jest postacią z baśni, więc to nie tak, że ja nagle przepisuję zasady Doctor Who, to Doctor Who jest tak elastyczny. Magia i zjawiska nadnaturalne zawsze w nim były. Czasami sam Doktor jest, przyznajmy to, magiczną osobą w magicznej budce. Można oczywiście patrzeć na gobliny też z punktu widzenia SF. Są jednak święta, a gobliny to idealny świąteczny przeciwnik. Kryły się w folklorze od zawsze i może w którymś momencie zmieniliśmy je w elfy, ale czas na wielki powrót.
Czekacie na gobliny i całą resztę The Church on Ruby Road? BO MY STRASZNIE. Wpadnijcie poekscytować się z nami w grupie na Facebooku albo naszym nowym Discordzie!
Źródło: DoctorWhoTV
(ona) kulturoznawczyni, redaktorka i tłumaczka, fanka fandomu. Lubi polską i niepolską fantastykę, szynszyle, psy, rośliny doniczkowe, kawę i sprawiedliwość społeczną.