BBC Books zaprezentowało swój wkład w 60. rocznicę Doctor Who. Jesienią do sprzedaży trafi seria sześciu doktorowych książek dla dzieci i młodzieży, poświęconych kolejnym dekadom serialu – od lat 60. XX wieku do drugiej dekady XXI wieku. Możliwe, że do kolekcji dołączona zostanie siódma książka, poświęcona drugiej dekadzie, ale nie zostało to na razie potwierdzone.
W każdej z książek inne wcielenie Doktor_ – zazwyczaj to, które można było w konkretnej dekadzie zobaczyć na ekranie – wraz z towarzysz_ami trafia do danego czasu, by przeżyć tam niezwykłą przygodę.
Tytuły książek nie zostały jeszcze zaprezentowane, ale znamy już ich autorów – są to zarówno osoby piszące wcześniej o Doctor Who, jak i dopiero debiutujące – a także opisy, z którymi można zapoznać się poniżej.
Lata 60. – Jacqueline Rayner
Jest Boże Narodzenie 1963 roku, kiedy sześcioletni Gerald zaczyna grać w nową grę: Dalekowie.
To gra pełna niebezpieczeństw oraz odważnych i strasznych zmutowanych potworów. Rodzice Geralda początkowo myślą, że to nieszkodliwe. Ale wkrótce sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli, gdy Gerald twierdzi, że w piwnicy są Yeti, a Cybermeni najeżdżają Londyn.
Tym, czego rodzina Geralda, desperacko szukająca pomocy, naprawdę teraz potrzebuje, jest Doktor.
Lata 70. – Natasha Suri
W Londynie w 1978 roku odczuwalne jest napięcie. Seema i jej rodzina borykają się z problemami, ale ona wie, żeby się nie wychylać i nie stwarzać problemów.
Jest tak do czasu, gdy ona i dwójka jej przyjaciół, Terrence i Inderjit, postanawiają dołączyć do protestu przeciwko Frontowi Narodowemu na East Endzie. A gdy kłopoty nieuchronnie ich dosięgają, przyjaciół ratuje pojawienie się tajemniczego, pozornie zepsutego autobusu. Wnętrze tego autobusu nie przypomina jednak niczego, co kiedykolwiek widzieli. To podróż przez najwspanialsze krajobrazy, gdzie wizje nadziei i marzeń ogarniają zagubioną grupę.
Kim – lub czym – jest to dziwne miejsce? Wysoki, zrzędliwy mężczyzna o siwych włosach może znać na to odpowiedzi, ale zdaje się być równie przerażony, jak oni…
Lata 80. – Mark Griffiths
Północ, rok 1984.
Na rozległym, zaniedbanym osiedlu mieszkaniowym w południowym Londynie mężczyzna wracający z wieczornego wypadu na West End jest ścigany przez dziwną zakapturzoną postać. Naturalnie więc, że gdy Doktor i Romana następnego dnia przybywają tam TARDIS, znajdują się w samym środku miejsca zbrodni.
Ale gdy dziecięcy geniusz Matthew Pickles – wynalazca niezwykle popularnej przenośnej gry wideo – przybywa, by pomóc im w rozwiązaniu sprawy, odkrywają, że kryje się za tym więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Ktoś majstrował przy technologii nie z tej ziemi, zacierając granice między ludzkim… i cyber. I wygląda na to, że poszukuje zemsty.
W świecie pełnym gadżetów, ustrojstw i niebezpiecznych technologii para musi odkryć zabójcę, zanim ten uderzy ponownie.
Dublin w 1994 roku. Doktor i Donna przybywają do malutkiego klubu nocnego znanego jako Headlong.
Headlong słynie z dokładnie jednego – zorganizowania wieczoru karaoke, podczas którego cztery młode kobiety stworzyły największy girlsband lat 90.: The Honeybloods. Donna przekonała Doktora, by odwiedzić ich pierwszy koncert (uważa, że mogłaby być Honeyblood, gdyby czas potoczył się inaczej) – a on niechętnie się zgodził. Oczywiście zespół zostaje porwany przez śmiercionośną watahę syrenopodobnych istot, które żywią się ludzkim uwielbieniem, zwykle zbieranym przez przybieranie postaci ikon kultury.
Mając Dublin i świat do ocalenia, Donna może otrzymać szansę na występ na największej scenie świata.
Lata 00. – Kalynn Bayron
Kiedy Doktor i Rose spotykają trzynastoletnią Lily, oboje zgadzają się, że potrzebuje ich pomocy.
Lily uważa, że w jej szafie i pod łóżkiem są potwory i że zabrały jej one matkę i brata – którzy zaginęli kilka miesięcy temu. Zapytana o potwora, Lily może jedynie powiedzieć, że składa się z oślepiającego światła i mocy. Rose i Doktor muszą dowiedzieć się, kim i czym jest ta istota, i gdzie zabrała rodzinę Lily.
Poszukiwanie to zabierze ich ze szczeliny w Cardiff z powrotem do dzieciństwa babci Lily i kolejnego zniknięcia wiele lat temu…
Lata 10. – Nikita Gill
Poemat tragedii i piękna…
Płaczące Anioły to starożytna rasa o straszliwej mocy. Dzięki zdolności do cofania swoich ofiar w czasie, ich prawdziwa forma jest tajemnicą – gdy ktokolwiek je zobaczy, zmieniają się w kamień. Wędrują więc po wszechświecie, przeklęte, by nigdy się nawzajem nie zobaczyć. Ale widzą wszystko inne: cały bieg czasu i przestrzeni – nawet podróż ich najgrożniejsze_ wrog_, Doktor_.
W tym niezwykłym, epickim poemacie, Płaczące Anioły śpiewają historię o latach, kiedy walczyły z Doktor_, i wszystkim pomiędzy, kiedy – niczym grecki chór – opowiadają światu swoją tragiczną historię.
Wszystkie książki, zarówno w formie e-booka, jak i papierowe w twardej oprawie są już dostępne w przedsprzedaży, natomiast do sprzedaży trafią 26 października, niecały miesiąc przed 60. rocznicą Doctor Who (za wyjątkiem ostatniej, która będzie dostępna od 7 listopada i obecnie można ją zamówić jedynie w wersji z twardą oprawą).
Źródło: Blogtor Who, Radio Times
(ona/jej)
Hobbystyczna tłumaczka oraz fanka science fiction i fantastyki. Obecnie podróżuje w czasie i przestrzeni, szukając swego miejsca w świecie. Doktor(a) poznała w 2016 roku i od tamtej pory znajomość ta stale się zacieśnia. W wolnych chwilach pochłania kolejne filmy i seriale – głównie te brytyjskie, z brytyjskimi aktor(k)ami, a także poruszające tematykę podróży przez czas, kosmos i ludzki umysł.