Zapraszamy do lektury przeglądu zimowych i wiosennych doktorowych nowości z wytwórni Big Finish.
Big Finish to brytyjskie studio produkujące słuchowiska. Różnią się one od audiobooków tym, że odgrywane są przez aktorów na najwyższym poziomie, tworzona jest do nich profesjonalna muzyka i efekty dźwiękowe, dzięki czemu nieraz mają rozmach epickich seriali – tylko że pozbawione są warstwy wizualnej. Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z taką formą, to warto się przyjrzeć.
Big Finish kojarzy się przede wszystkim z Doctor Who. Co roku ukazują się dziesiątki audiohistorii rozwijających serialowe wątki, a często też opowiadających zupełnie nowe historie, zarówno nawiązujące do starszych serii Doctor Who, jak i całkiem nowych elementów serialu.
Raz na jakiś czas będę dla was przygotowywać przegląd nowości z Big Finish. Oto, co ciekawego ukazało się w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
The Eleventh Doctor Chronicles
Pojawiła się zapowiedź czterech słuchowisk z Jedenastym Doktorem w głównej roli, składających się na drugą serię jego przygód. W główną rolę nie wciela się niestety Matt Smith, lecz Jacob Dudman. Oto opisy nowych przygód Jedenastego:
1. The Evolving Dead (Doris V Sutherland): Korytarze stacji kosmicznej Romeo nawiedzają zmarli. Dla techniczki (martwej) i jej byłego chłopaka (również martwego) Doktor jest jedyną nadzieją na ucieczkę. Dla reszty załogi będzie raczej ostatnim posiłkiem.
2. The Day Before They Came (Daniel Blythe): Kayla Worthington siedzi na plaży w Bayview i czeka na inwazję kosmitów. Cierpliwość się jej opłaca – kosmita rzeczywiście przybywa, ale nikogo nie atakuje. Nazywa się Doktor i chce postawić jej herbatę.
3. The Melting Pot (Christopher Cooper): Doktor przybywa na Piir, by skosztować miejscowych specjałów. Zastaje jednak społeczeństwo zupełnie inne od tego, które zapamiętał – opanowane przez przemoc. Doktor musi odkryć, co się stało na planecie, zanim wszystko się rozpadnie.
4. A Tragical History (Tessa North): Dla więźniów i więźniarek pobyt w więzieniu Hythe jest strasznym doświadczeniem. Niektórzy jednak wiodą w jego murach wyidealizowane życie. To właśnie tam Doktor odkryje klucz do wszystkiego, czego kiedykolwiek pragnął.
Więcej informacji tutaj.
Dziewiąty Doktor
Pisaliśmy już o powrocie Christophera Ecclestona do Whoniversum (tutaj), wiemy już jednak nieco więcej o tej ekscytującej premierze.
Pierwsza seria (Doctor Who – The Ninth Doctor Adventures: Ravagers) składa się z trzech historii. Scenariusze wszystkich napisał szef Big Finish i głos Daleków, Nicholas Briggs.
W Sferze Wolności Doktor właśnie doprowadza do upadku złe biznesowe imperium Immersive Games. Pomaga mu Nova, okrętowa kucharka. Jego plan jednak spektakularnie się nie powodzi. Doktor musi walczyć o to, by odkryć, co spowodowało lawinę niepowodzeń. Trafia na Piccadilly Circus w 1959 roku, do Belgii w 1815 i w daleką przyszłość, gdzie sztuczna inteligencja uważa istoty żywe za biopaliwo. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Audrey? Czy bezpiecznie jest pić kosmicznego drinka Charganzi? Czy Doktor może coś zrobić, by wszechświat nie został pożarty?
1. Sphere of Freedom: W Sferze Wolności Doktor właśnie doprowadza do upadku złe biznesowe imperium Immersive Games. Pomaga mu Nova, okrętowa kucharka. Jego plan jednak spektakularnie się nie powodzi. A do tego pojawia się pytanie: kim właściwie jest Audrey?
2. Cataclysm: Nova trafia w nieodpowiedni czas, a Doktor mierzy się z końcem wszechświata. A może to bitwa pod Waterloo?
3. Food Fight: W TARDIS robi się tłoczno! A Audrey jest nawiedzana przez upiornego Doktora.
Więcej informacji tutaj.
Powrót Mistrza Erica Robertsa
Po 25 (!) latach od debiutu na ekranie w telewizyjnym filmie o Ósmym Doktorze odtwórca roli Mistrza, Eric Roberts, wraca do Whoniversum. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu, dziś dorzucamy opisy historii wchodzących w skład serii.
1. Faustian (Robert Valentine): Drake Enterprises to najpotężniejsza korporacja na Ziemi. Dr Lila Kreeg jest jej najcenniejszą pracownicą. Jej eksperyment wpuszcza jednak na powrót wielkie zło do wszechświata. Mistrz rzuci Lili świat do stóp – jeśli będzie mu posłuszna.
2. Prey (Robert Whitelock): Niesamowicie elegancka zabójczyni Vienna Salvatori ma nowy cel. Przekraczając ograniczenia czasu i przestrzeni, Vienna podejmuje się zadania, które może ją uwolnić z tego życia. Kiedy jednak ściga Mistrza przez londyńskie slumsy, można zacząć się zastanawiać, gdzie przebiega granica między łowcą a ofiarą.
3. Vengeance (Matt Fitton): Dalekowie wracają. Ich plan, rozpoczęty dawno temu, zbliża się do realizacji. Znów zapanują nad Ziemią. Ktoś jednak stoi na ich drodze. Ktoś, komu zależy na zemście. Vienna i Lila są w samym środku tego starcia. Ziemia w walce z Dalekami musi zawierzyć Mistrzowi.
Więcej informacji tutaj.
Piąty Doktor
Bardzo interesująco brzmi listopadowe słuchowisko Wicked Sisters. Piąty Doktor spotyka starą znajomą, Leelę, i razem mierzą się z dwiema przerażającymi siostrami. Oto opis:
Abby i jej siostra Zara nie są prawdziwymi osobami. Zostały stworzone przez ponadwymiarowe byty – Łaskę – by ocalić czas i przestrzeń. Łaska obdarowali siostry wyjątkowymi mocami. Mogą samym aktem woli przenosić się w czasie i przestrzeni. Wpływają na ludzi, słyszą ich myśli i mogą na nie wpływać. A teraz… Abby i Zara muszą zginąć.
Na tę historię składają się trzy słuchowiska: The Garden of Storms, The Moonrakers i The People Made of Smoke.
Co ciekawe, w jedną z głównych ról wciela się znana nam z Doctor Who i Sarah Jane Adventures Anjli Mohindra, a reżyserką serii jest Lisa Bowerman, którą znamy z roli Bernice Summerfield.
Więcej informacji tutaj.
Tenth Doctor, Classic Companions
Dziesiątego Doktora czeka nostalgiczna podróż, podczas której spotka kilkoro ze swoich znajomych z wcześniejszych inkarnacji. Spotka się z K9, Leelą, Ace i Nyssą długo po zakończeniu przez nie kosmicznych przygód.
1. Splinters (John Dorney): Doktor trafia na K9 dryfującego w przestrzeni kosmicznej. Wyruszają razem, by ocenić straty spowodowane przez Wojnę Czasu. Ich pierwszy przystanek to wioska, w której zastają Leelę broniącą mieszkańców przed potworem.
2. The Stuntman (Lizzie Hopley): Doktor i K9 wkraczają do wirtualnej rzeczywistości, by pomóc uciec Nyssie.
3. Quantum of Axos (Roy Gill): Ace przeprowadza śledztwo w nowej firmie technologicznej, która brzmi aż za dobrze. Spotyka Doktora i K9 w momencie, gdy na wolność wyrywa się Axos.
Box ukaże się we wrześniu. Więcej informacji tutaj.
Lady Christina
Zapowiedziano drugą serię przygód lady Christiny de Souza, bohaterki odcinka Planet of the Dead. Po epickiej ucieczce latającym autobusem bohaterka, której głosu użycza Michelle Ryan, przeżywa kosmiczne przygody. Oto co ją czeka w drugiej serii:
1. The Wreck (James Goss): Gdy Christina przyłącza się do swojego ojca odbywającego rejs wzdłuż wybrzeża Zanzibaru, nie spodziewa się spotkać jego nowej narzeczonej, Bunny. Lord Alfred jednak skupia się na innym celu – wraku zatopionego statku pełnym pięknych i śmiercionośnych skarbów. Czy rodzina de Souza jest gotowa zapłacić taką cenę?
2. Walkabout (Sarah Grochala): Szukając wytchnienia, Christina odwiedza swoją starszą krewną Eugenię i rozpoczyna poszukiwania odpowiedzi na australijskiej pustyni. Czy jej ciocia naprawdę została porwana przez kosmitów? Jakie tajemnice skrywa krater Jajutuma? I dlaczego Sam Bishop i Jacqui McGee z UNIT-u podążają za Christiną?
3. Long Shot (John Dorney): Royal Northcote: jeden z najważniejszych punktów kalendarza miłośników wyścigów konnych. Lady Christina planuje je wygrać, podobnie Sam Bishop i Jacqui McGee, podążający tropem tajemniczych śmierci. Mając jak na scenie agentów i zbuntowanych członków rodziny, zabójca namierza swój cel. Jednak Christina najlepiej sobie radzi w trudnych sytuacjach.
Więcej informacji tutaj.
The Lone Centurion
Tak, dobrze widzicie – doczekamy się słuchowisk o Rorym! Rzeczywiście jego wielowiekowe czekanie przy Pandorice aż się prosi o serie słuchowisk. Już w kwietniu ukaże się pierwsza seria jego przygód: The Lone Centurion – Volume One: Rome. Do roli Rory’ego powraca Arthur Darvill.
W legendach pojawia się postać Samotnego Centuriona – tajemniczy mężczyzna w stroju rzymskiego legionisty strzegący Pandoriki, odstraszający od niej tych, którzy mogliby spróbować ją otworzyć. Wieczny wojownik, którego przygody są opowiadane w folklorze wielu cywilizacji.
Tylko że… chyba właśnie Pandoricę zgubił.
Rory podróżuje do Rzymu z nadzieją na odnalezienie Pandoriki. Zostaje zmuszony do walki w Koloseum i przyciąga uwagę cesarskiej rodziny.
W skład serii wchodzą trzy historie:
1. Gladiator (David Llewellyn): Rory zostaje porwany, zabrany do Rzymu i wrzucony na arenę. Jego niezdolność umierania przyciąga uwagę cesarza.
2. The Unwilling Assassin (Sarah Ward): Cesarstwo Rzymskie ma nowego oficjalnego zabójcę. Skuteczny, knujący… i całkowicie nienadający się do tej pracy. Czy Rory Williams zdoła wykonać zlecenie, nikogo nie zabijając?
3. I, Rorius (Jacqueline Rayner): Rory, tonąc w oceanie knucia, marzy o powrocie do zwyczajnego życia. Jednak w starożytnym Rzymie nie można przejść na emeryturę – można tylko umrzeć. Co jest dość trudne, gdy jest się nieśmiertelnym.
Więcej informacji tutaj.
Z okazji debiutu Rory’ego w Big Finish Arthur Darvill udzielił obszernego wywiadu. Przetłumaczyłam dla was fragmenty. Całość znajdziecie tutaj.
Big Finish: Co cię skłoniło do nawiązania współpracy z Big Finish?
Arthur Darvill: Bardzo mnie ucieszył ten projekt, bo jestem wielkim fanem starych słuchowisk radiowych. Dorastałem z nimi. Słuchałem też audiobooków. Uwielbiam sposób, w jaki powstają. Lubię bawić się swoim głosem i szkolić go. Czasami dźwięki powołują do życia wspaniałe obrazy w głowie. Bardzo mnie to absorbuje, więc kiedy tylko pojawiła się okazja zrobienia czegoś z Big Finish, bez wahania postanowiłem to zrobić.
(…)
BF: A co cię skłoniło do powrotu do roli Rory’ego?
AD: Wahałem się, czy to dobry pomysł. Mam poczucie, że praca, którą wykonaliśmy w serialu, była bardzo ważna i poniekąd dla mnie święta. Nie chciałem w żaden sposób naruszać tej historii. Jednak przekonał mnie pomysł na te słuchowiska. Są świetne, optymistyczne i zabawne. Nie interesowałyby mnie historie pełne mroku. (…)
BF: Jak myślisz, co ludzie lubią w Rorym?
AD: Myślę, że Rory jest świetną postacią, bo często patrzy na sytuację z zewnątrz. Zawsze myślałem, że patrzy z punktu widzenia widza – szczególnie w pierwszej swojej serii. Ciągle wszystko poddawał w wątpliwość, okazywał strach. W Big Finish spotykamy go na początku wielkiej zmiany. Ma sporo czasu do zabicia. Stara się trzymać z daleka od kłopotów, ale zupełnie mu się to nie udaje, nie angażuje się też mocno w wydarzenia, w których uczestniczy. Rodzi to wiele naprawdę zabawnych sytuacji.
BF: Jak się nagrywa słuchowiska podczas pandemii?
AD: Nagrywałem z moją żoną [Ines De Clercq], która również występuje w jednej z historii. Było świetnie. Nagrywaliśmy w domu. Sąsiedzi okazali się głośni… Zbudowałem fort wokół sofy, by wytłumić dźwięki. Pracowaliśmy więc w małej chatce w salonie. Mieliśmy dużo zabawy – nikogo nie widzieliśmy, ale słyszeliśmy. To zupełnie inny rodzaj pracy aktorskiej. (…)
Słuchacie czasami słuchowisk od Big Finish? Może coś polecicie? Zapraszamy do komentowania na Facebooku albo w grupie!

(ona) kulturoznawczyni, redaktorka i tłumaczka, fanka fandomu. Lubi polską i niepolską fantastykę, szynszyle, psy, rośliny doniczkowe, kawę i sprawiedliwość społeczną.