Colin Baker w ostatnim wywiadzie dla Digital Spy opowiedział o graniu Doktora w słuchowiskach Big Finish, odczuciach odnośnie Jodie Whittaker w roli Trzynastej Doktor, a także o tym, kto jego zdaniem powinien wcielić się w kolejne wcielenie Doktor(a).
Baker wspomniał najpierw o tym, jak praca z innymi ludźmi wpływa na odgrywanie jego roli Doktora:
Praca z nowymi ludźmi jest jedną z najlepszych rzeczy związanych z pracą nad Doctor Who. W aktorstwie chodzi przede wszystkim o interakcje między ludźmi: byłbyś kamieniem, gdybyś się nie zmieniał trochę, lub nawet bardzo, przez to, co druga osoba mówi i robi w twoim towarzystwie.
Każda inna osoba, z którą Doktor musi wejść w interakcję, wnosi swoją własną historię, i dlatego też wydobywa coś innego w Doktorze.
Jako że obecnie słuchowiska Big Finish nagrywane są zdalnie, Baker opowiedział, jak wygląda to w jego przypadku.
Dla mnie działa to bardzo dobrze, gdy siedzę sobie w moim zielonym odosobnieniu w środku Buckinghamshire, wiele mil od dowolnego miejsca i bezpiecznie od niszczącego działania wirusów w zewnętrznym świecie.
Moje małe studio, które teraz udoskonaliłem, jest tak samo efektywne, jak wyjazd do studia w Londynie. Internet był tu kiedyś problematyczny, ale teraz jest bardzo dobry. Mogę więc tu siedzieć i robić dokładnie to samo, co robiłbym, gdybym był w studiu w Londynie, w kabinie nagraniowej. Jedyną różnicą jest to, że czasami wychodzimy razem sobie posiedzieć i napić się herbaty!
Baker dodał, że odosobnienie nie ma jednak wpływu na jego grę.
Wiem, że dla wielu innych aktorów interakcja z aktorami jest niezbędna – oczywiście tęsknię za tym szczegółem, ale nie jest to tym czymś, co sprawia, że dramat działa. To, co sprawia, że dramat działa, jest to coś pomiędzy mną a mikrofonem oraz innymi aktorami i ich mikrofonami.
W pewnym sensie to wspaniale koncentruje umysł, ponieważ wszystko, co robisz, jest tym, co słyszysz. Wiesz, co powinno się zdarzyć, bo jest to zapisane w scenariuszu: „Uderzono go w głowę młotkiem.” Nawet gdyby byliśmy w studiu, nikt nie uderzałby nas w głowę młotkiem!
Odtwórca roli Szóstego jest również wielkim fanem Trzynastej oraz grającej ją Jodie Whittaker.
Właściwie to nie nadążałem [za jej odcinkami] tak bardzo, jak bym chciał. Obejrzałem pierwsze cztery czy pięć, a później z różnych powodów zacząłem je nagrywać. Mam je wszystkie na moim dynksie Sky, jakkolwiek to nazwiesz – więc jeszcze nie obejrzałem ich wszystkich.
Ale widziałem wystarczająco dużo, by wiedzieć, że całkowicie to pochwalam. Uwielbiam to coś, co wniosła, czego wcześniej nie widziałem w Doktorze, a mianowicie radość: radość z bycia Doktor. Przypuszczam, że radość nie jest szczególnie męską cechą. Zazwyczaj to zadowolenie z siebie jest czymś, co mają w sobie mężczyźni, a nie radość!
Te początkowe odcinki, w których ona dowiaduje się, kim jest, i robi śrubokręt soniczny? Wszystkie te chwile naprawdę pokochałem. Nie mogę się doczekać, aby móc usiąść i obejrzeć wszystkie inne historie! Uwielbiam to, jak się to wszystko dzieje. I jestem pewien, że będzie miała niesamowicie dobre odejście, nie mogę się doczekać, żeby to zobaczyć.
Baker odpowiedział również, czy radość Trzynastej Doktor miała wpływ na jego rolę.
Prawdopodobnie nie, ponieważ widziałem okropnie wielu Doktorów – mam na myśli, że oni wszyscy tworzą inne rzeczy i inne postawy, oczywiście dyktowane głównie przez scenariusze, ale sądzę, że my wszyscy wiemy, kim i czym jest teraz Doktor. Oni po prostu manifestują jego tożsamość na różne sposoby, ze względu na to, że aktor gra tę część postaci, którą zdecydował się przyjąć.
Są tu [w serialu] fakty, które niekoniecznie uwzględniam. Jak na przykład, jest tu dwanaście regeneracji, ale nie, nie jest, jest ich parę więcej. W rzeczywistości, jest 300 tysięcy regeneracji, albo możesz zregenerować w stonogę! Zaakceptowany kanon jest cały czas kwestionowany, i czasami to aprobuję, a czasami niekoniecznie. Ale patrzę na to jako fan, a nie jako aktor, który grał Doktora.
A kto jego zdaniem powinien wcielić się w kolejne wcielenie Doktor(a)?
Podejrzewam, że obecny trend poprowadzi nas w stronę BAME [Black, Asian and minority ethnic – niebiałe osoby przedstawicielskie mniejszości etnicznych] – i całkiem słusznie! Istnieje cały sektor społeczności aktorskiej, który od dziesięcioleci jest źle traktowany. Na pewno, jak podejrzewam, nie będzie to kolejny biały mężczyzna w średnim wieku. Chciałbym myśleć, że będzie to kolejna kobieca Doktor, bo podobało mi się oglądanie Jodie Whittaker.
Mimo to byłbym zadowolony, gdyby to kontynuowała! Jak długo ona teraz to robi, trzy lata? Trzy lata uważa się za optymalny czas, czyż nie? Tylko Tom Baker to przebił, z jego mamucimi siedmioma. Myślę, że zdaje mu się, że nadal to robi.
Colin Baker, który również nie zostawił roli Doktora za sobą, wypowiedział się też na temat jego własnej inkarnacji:
Wielu ludzi myliło się odnośnie Szóstego Doktora, tego, kim był, i co sobą reprezentował, opierając się na momentach po regeneracji, kiedy zaatakowałem moją towarzyszkę – co oczywiście nie jest czymś, co Doktor powinien robić! Oczywiście, musi nastąpić tu pewien rozwój, aby publiczność uznała, że jest to w rzeczywistości Doktor.
Big Finish dało mi szansę na kontynuowanie historii Szóstego Doktora, przez co możemy ją doświadczyć w całości. Chciałbym myśleć, że historia Szóstego Doktora sprowadziła go do tego miejsca.
Zgadzacie się z Bakerem odnośnie czternastego wcielenia Doktor(a)? Co sądzicie o jego występie w Doctor Who? Podzielcie się swoim zdaniem na Facebooku lub w grupie!
Źródło: Digital Spy

(ona/jej)
Hobbystyczna tłumaczka oraz fanka science fiction i fantastyki. Obecnie podróżuje w czasie i przestrzeni, szukając swego miejsca w świecie. Doktor(a) poznała w 2016 roku i od tamtej pory znajomość ta stale się zacieśnia. W wolnych chwilach pochłania kolejne filmy i seriale – głównie te brytyjskie, z brytyjskimi aktor(k)ami, a także poruszające tematykę podróży przez czas, kosmos i ludzki umysł.