Andy Pryor, zdradził w jaki sposób chce uczynić serial bardziej inkluzywnym i zróżnicowanym niż kiedykolwiek wcześniej.
Kierownik obsady w Doctor Who, który zajmuje się castingiem w serialu od 2005 roku, ujawnił swoje plany w wywiadzie do specjalnego wydania Doctor Who Magazine: Guest Stars, między innymi obsadzając w Doctor Who więcej osób z niepełnosprawnościami:
Lubię obsadzać tak inkluzywnie, jak jest to tylko możliwe. To o wiele bardziej interesujące. Poza tym, jeśli nie możesz zróżnicowanie obsadzać w Doctor Who, w jakim serialu możesz to zrobić? [Doctor Who] dzieje się wszędzie, na tej planecie i na innych, i nie chce się widzieć tam przez cały czas takich samych ludzi. Nie chce się, żeby byli to wyłącznie biali ludzie z klasy średniej mówiący z wzorowym brytyjskim akcentem.
W Doctor Who pojawiały się już postaci z niepełnosprawnościami, w które wcielały się aktorki z niepełnosprawnościami. Wśród nich można wymienić: niesłyszącą Cass (Sophie Stone) w odcinkach Under the Lake/Before the Flood, niskorosłą naukowczynię Ericę (Rachel Denning) w odcinku The Pyramid at the End of the World, niewidomą Hanne (Ellie Wallwork) w odcinku It Takes You Away, czy też Diane (Nadia Albina), która pojawiła się w kilku odcinkach 13 serii. Należy jednak pamiętać, że tej reprezentacji może być więcej, i tak samo uważa Andy Pryor:
Wiem, że Russell [T Davies] czuje tak samo, jak ja. Lubię myśleć, że zawsze byliśmy całkiem nieźli w zróżnicowanym obsadzaniu ról, ale jesteśmy do tego teraz bardziej chętni niż kiedykolwiek. Obsadzamy teraz bardziej zróżnicowanie pod względem etnicznym. Obsadzamy więcej aktorów z niepełnosprawnościami… Ale zawsze możemy zrobić więcej. Z pewnością nie ma obecnie żadnej wymówki, by nie obsadzić aktora z niepełnosprawnością w roli osoby z niepełnosprawnością.
Ponadto, staramy się obsadzać osoby z niepełnosprawnościami w rolach osób, które niekoniecznie były napisane jako te z niepełnosprawnościami. Nie zawsze chcemy, żeby obsadzanie osób z niepełnosprawnościami było castingiem „z przesłaniem”. Więc nasze horyzonty się poszerzają. Chcę widzieć więcej osób z niepełnosprawnościami na ekranie.
Pryor przyznał, że w przyszłości Doctor Who czekają nas zmiany:
Istnieje nacisk, aby serial był większy i odważniejszy. Russell powrócił i świetnie się bawi, pisząc [scenariusze Doctor Who] ponownie, więc chce się to uhonorować. Ale nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek spoczęli na laurach, bo serial zawsze będzie musiał odświeżać swoją formułę.
O tym, co wiemy, o nadciągających odcinkach autorstwa Russella T Daviesa, przy których pracuje też Andy Pryor, więcej można poczytać tutaj. A jak wy zapatrujecie się na kwestie różnorodności i inkluzywności w Doctor Who? Dajcie nam znać na naszym Facebooku.
Źródło: Cultbox

(ona/jej)
Hobbystyczna tłumaczka oraz fanka science fiction i fantastyki. Obecnie podróżuje w czasie i przestrzeni, szukając swego miejsca w świecie. Doktor(a) poznała w 2016 roku i od tamtej pory znajomość ta stale się zacieśnia. W wolnych chwilach pochłania kolejne filmy i seriale – głównie te brytyjskie, z brytyjskimi aktor(k)ami, a także poruszające tematykę podróży przez czas, kosmos i ludzki umysł.