Lato w rozkwicie, a my mamy dla was wyzwanie. Czas na drugą akcję #FajnaPolskaFantastyka!
Jako portal Whosome i osoby udzielające się w różnych miejscach w internecie, m.in. w grupie Polifonia Fantastyczna, zapraszamy was serdecznie do przyłączania się do akcji promującej fajną polską fantastykę.
Zapełnijmy internet i hashtag #FajnaPolskaFantastyka:
- swoimi listami ulubionych, niedocenianych, zbyt mało znanych, inspirujących, olśniewających polskich autorek i autorów fantastyki oraz ich książek
- recenzjami polskich książek fantastycznych, które podbiły nasze serca
- przekrojowymi analizami tego, co polskiej fantastyce wychodzi i czym się wyróżnia
- całkowicie subiektywnymi i osobistymi tekstami na temat lektur, przeżyć, potrzeb i nadziei
Prowadzisz portal, stronę, grupę? Bloga, osobistą stronę, profil autorski? Publikujesz swoje teksty i recenzje w różnych miejscach, na przykład Instagramie czy portalach do oceniania książek? Przyłącz się i oznacz publikację hashtagiem #FajnaPolskaFantastyka!
Chcesz coś napisać, ale nie masz gdzie opublikować? Napisz do nas, mamy dużo miejsca i chętnie cię ugościmy!
Nie chcesz niczego pisać, ale podoba ci się inicjatywa? Odwiedzaj hashtag, zostawiaj lajki, komentuj i szeruj teksty powstające w ramach akcji!
Mamy nadzieję, że uda nam się wnieść do rozmów o polskiej literaturze fantastycznej trochę entuzjazmu. I zyskać wiele tytułów do wpisania na listę planowanych lektur!
No to jaka #FajnaPolskaFantastyka ostatnio wpadła wam w ręce?
To druga odsłona naszej inicjatywy. Podczas pierwszej edycji pisaliśmy m.in. o Oldze i ostach Agnieszki Hałas, antologiach Harde baśnie i Inkszy welt, Iluzji Marty Malinowskiej i książkach Mileny Wójtowicz (Post scriptum i Załatwiaczce) – przykładach tego, że w polskiej fantastyce pojawiają się teksty wspaniałe, aktualne, poruszające i dostarczające rozrywki na wysokim poziomie. Dołączyły do nas różne osoby, w tym Anna Łagan na swojej stronie autorskiej (pisząc m.in. o Marcie Tomaszewskiej, Michale Dąbrowskim i Arturze Olchowym), Aleksandra Klęczar (recenzując opowiadania Olgi Niziołek i Krzysztofa Rewiuka), Artur Nowrot (zachęcając do lektury opowiadania Anny Łagan), Agnieszka Żak (napisała o cyklu Agnieszki Hałas), blog Głodna Wyobraźnia (zachęcając do lektury Feliksa W. Kresa i Magdaleny Kubasiewicz) oraz blog Mistycyzm popkulturowy (z (wideo)esejem o Wojciechu Guni). Naszą inicjatywę wspierał również medialnie konwent Focon.
Skąd się to wzięło?
Za mało wszyscy piszemy o tym, co nas cieszy; to chyba trudniejsze niż narzekanie. Wśród ciągłych awantur o seksistowskie, homofobiczne czy ksenofobiczne motywy w literaturze – zdecydowanie w niej obecne – można odnieść wrażenie, że to wszystko, że polska fantastyka po prostu taka jest i lepiej się do niej nie zbliżać. A to nieprawda! Rzecz w tym, że bardzo trudno się przebić z polecankami książek, które dostarczają pozytywnych literackich wrażeń i nie sięgają po krzywdzące treści – oraz osobom autorskim trudno dotrzeć do czytelniczek i czytelników. A wśród fantastycznych tytułów ukazujących się w Polsce co roku jest tak wiele świetnych powieści i opowiadań!
Zachęcamy więc do szukania, czytania i polecania. Powrotu do książek czytanych lata temu i rozejrzenia się wśród nowości. Zaglądnięcia do zmieniającej się nieustannie „Nowej Fantastyki” oraz czasopism internetowych, publikacji książkowych, komercyjnych antologii opowiadań i zbiorów dostępnych za darmo w internecie, jak publikacje Grupy Wydawniczej Alpaka. Co roku ukazuje się mnóstwo świetnych polskich tekstów. Złapmy je wszystkie!
Wspólny profil redakcji Whosome.pl. Podpisujemy nim zbiorcze teksty, tłumaczenia, analizy i dyskusje.