Bardzo dużo dzieje się teraz na polskim rynku wydawniczym. Pojawia się lub zaraz się pojawi sporo tytułów, które wyglądają obiecująco, w tym kilka książek, których polskich wydań wypatrywałyśmy od bardzo dawna. Przygotowaliśmy więc dla was mały przegląd: fantastyczne nowości i zapowiedzi kwietnia (i okolic). Może któraś z tych propozycji przypadnie wam do gustu.
Gideon z Dziewiątego (Tamsyn Muir)
tłum. Dominika Schimscheiner
Papierowy Księżyc
premiera: 26 kwietnia 2023
Wychowana wśród nieżyczliwych, kostniejących mniszek, prastarych służących i armii szkieletów Gideon jest gotowa porzucić życie w niewoli oraz życie pozagrobowe w postaci ożywionych zwłok. Pakuje swój miecz, buty, gazetki i rzuca się do śmiałej ucieczki. Ale zmora jej dzieciństwa, jej nemezis, nie pozwoli jej odejść, dopóki Gideon nie wykona dla niej zadania.
Harrowhark Nonagesimus, Wielebna Córka z Dziewiątego Domu i zarazem wybitna magini kości otrzymała wezwanie do stawienia się na rozkaz cesarza. Sukcesorzy lojalnych Domów mają rywalizować w śmiertelnie niebezpiecznym teście sprytu i umiejętności. Jeśli Harrowhark wyjdzie z tej próby zwycięsko, osiągnie nieśmiertelność i zostanie wszechmocnym sługą Zmartwychwstania. Problem w tym, że nekromanta nie może dokonać ascendencji bez swojego pierwszego kawalera. Bez miecza Gideon Harrowhark jest skazana na porażkę, a Dziewiąty Dom czeka upadek.
Wiadomo jednak, że niektórych rzeczy lepiej nie ożywiać.
Opis brzmi dość dziwnie, ale powieść jest hitem – jest pełna napięcia, intrygująca, ma fajny wątek queerowy, nekromację – a także liczne nominacje do nagród na koncie. Na pewno warto się jej przyjrzeć.
Pokrzywa i kość (T. Kingfisher)
Po latach patrzenia, jak jej siostry cierpią z rąk maltretującego je księcia, Marra – nieśmiała, wychowana w klasztorze, trzecia z kolei córka – w końcu zrozumiała, że nikt nie przyjdzie im na ratunek. Nikt… z wyjątkiem samej Marry.
Szukając pomocy u potężnej czarownicy, Marra otrzymuje narzędzia, dzięki którym może zabić księcia – pod warunkiem, że wykona trzy niemożliwe zadania. Ale jak to bywa w opowieściach o królestwie, czarownicach i córkach, niemożliwe to dopiero początek.
Do Marry dołącza grobowa wiedźma, niechętna wróżka chrzestna, spięty eks-rycerz, pies z kości i opętana przez demona kura. Cała szóstka zamierza być ręką, która zamknie się wokół gardła księcia i uwolni rodzinę Marry i ich królestwo od tyranizującego władcy.
To książka, która jest absolutnie fe-no-me-nal-na i na pewno będziemy o niej więcej pisać! Jest subtelnym, nieoczywistym opowiedzeniem na nowo znanego z baśni motywu, przejmującą opowieścią o przemocy i siostrzeństwie. Zawiera także psa z kości i opętaną kurę. Przepiękna, genialna powieść. (Nie zgadzamy się tylko głęboko z klasyfikowaniem jej jako new adult – to zwyczajna, dorosła fantastyka z dorosłymi tematami i dorosłą bohaterką).
Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu (Amal El-Mohtar, Max Gladstone)
tłum. Anna Warso
Uroboros
premiera: 17 maja 2023
Epistolarna opowieść SF. Red i Blue podróżują tam i z powrotem w czasie, zmieniając historię wielu wszechświatów w imieniu swoich, walczących ze sobą, imperiów. Wiedząc o sobie nawzajem, zostawiają sobie tajne wiadomości – początkowo szydercze, ale stopniowo rozwijające się we flirt, a następnie w miłość. Kiedy dowódca Red wykrywa interakcję między Red i Blue, zmusza Red do wysłania Blue wiadomości, która ją zabije. Po śmierci Blue Red podróżuje w czasie do dzieciństwa Blue, aby zapewnić jej odporność na zatrutą wiadomość, by pozwolić jej przeżyć.
Mordbot (Martha Wells)
tłum. Marek Pawelec
MAG
Nie znamy jeszcze oficjalnego polskiego tytułu pierwszego tomu ani daty premiery, nie mamy jeszcze nawet oficjalnej zapowiedzi – ale tłumacz już się pochwalił, więc kradniemy tę informację i trzymamy ją kurczowo! Seria Murderbot opowiada o, no cóż, morderczym robocie, czy raczej androidzie stworzonym do celów bojowo-obronnych, który jednak szuka w życiu większej różnorodności. To seria mikropowieści, które w Polsce będą się ukazywać po dwie w jednym tomie. Wypatrujcie wieści!
Jaśminowy tron (Tasha Suri)
tłum. Piotr Kucharski
Fabryka Słów
premiera: 31 maja 2023
Osierocona służąca i uwięziona księżniczka. Różni je wszystko: pochodzenie, bogactwo, wiedza. Łączy jeszcze więcej: dojmująca samotność, całkowite odrzucenie i nowe życie, w które obie weszły, uciekając z objęć śmiercionośnego ognia. Okradzione ze wszystkiego, w sobie nawzajem odnajdą całą siłę, której potrzebują by przeżyć.
Za murami przerażającej świątyni zmienionej w pełne duchów więzienie przetacza się czas wielkich zmian. Zaraza zbiera okrutne żniwo, wieloletnie zniewolenie nieuchronnie prowadzi do wybuchu krwawej rewolucji, walka o władzę sprowadza na cesarstwo widmo upadku, a dawne wierzenia domagają się powrotu z zapomnienia i nowego życia.
Nadchodzi czas zmian. Czas, w którym odrzucone, nieme dotąd kobiety ośmielą się sięgnąć po własny los.
To trzecia ukazująca się w Polsce powieść Tashy Suri, otwiera jednak nową serię. Ponownie lądujemy w świecie mocno inspirowanym Indiami, z różnorodnymi, dobrze napisanymi bohaterkami i wątkami związanymi z wykluczeniem, dyskryminacją, queerowością i pozbawianiem tożsamości całych narodów. Świetna lektura, z pewnych powodów dobrze już to wiemy!
Jesteśmy snem (Ursula K. Le Guin)
tłum. Agnieszka Sylwanowicz
Prószyński i S-ka
premiera: 13 kwietnia 2023
Kolejne historie ze świata Ursuli K. Le Guin zebrane dla nowego pokolenia czytelników.
Tytułowe Jesteśmy snem dzieje się w pełnym przemocy świecie, przypominającym nieco lata 70. XX wieku. George Orr pewnego dnia odkrywa, że posiadł zdolność zmiany rzeczywistości za pośrednictwem swoich snów. O pomoc w poradzeniu sobie z nową zdolnością prosi doktora Williama Habera, psychiatrę, który szybko zdaje sobie sprawę, że moc Orra może wykorzystać również do własnych celów. Kolejne próby rozwiązania problemów ludzkości podejmowane przez lekarza kończą się tworzeniem coraz gorszych alternatywnych światów. Czy George’owi uda się wyzwolić spod wpływu manipulatora i zatrzymać katastrofę?
W Miejscu początku Hugh Rogers, mieszkaniec jednego z amerykańskich przedmieść, przypadkiem znajduje drogę do Tembreabrezi, idyllicznej krainy wiecznego zmierzchu. Spotyka tam Irenę Pannis, dziewczynę, która odkryła ten świat siedem lat wcześniej i zdążyła pokochać go całym sercem. Irena pragnie ochronić Tembreabrezi przed intruzem – nie może pogodzić się z faktem, że ktoś poznał jej sekretny azyl. Jednak gdy zostaje poproszona przez tamtejszych mieszkańców o połączenie sił z Hugh, by pokonać kryjącego się na górze smoka, postanawia wykonać zadanie. Czy razem dotrą na szczyt? I co zrobią, gdy już się tam znajdą?
Tymczasem fabuła Oka czapli rozgrywa się na planecie Victoria, na którą jako pierwsi dotarli przestępcy wygnani z Brazylameryki. Latami głodowali, chorowali i umierali, by w końcu zbudować Stolicę. Minęło ponad pół wieku i do miasta przybył Lud Pokoju, pragnący schronić się przed okrucieństwami pogrążonej w konfliktach Ziemi. Co się stanie, gdy krucha równowaga między mieszkańcami Victorii zacznie się załamywać? Czy obiecana oaza zamieni się w wojenne piekło?
To oczywiście książka nie nowa, ale kolejny tom zebranych dzieł Ursuli K. Le Guin. Jeśli je kolekcjonujecie, to pewnie wypatrywaliście go od jakiegoś już czasu, a jeśli nie kolekcjonujecie – to zacznijcie, bo Le Guin jest najwspanialsza! A te trzy powieści należą do jej mniej znanych dzieł.
Wylot (Olesia Ivchenko)
JanKa
premiera: 10.03.2023
Dystopia, której akcja toczy się po ostrym przesileniu w świecie, a ludzie muszą przystosować się do nowych rygorów, wynikających z potrzeby racjonowania surowców, wody i energii. Ceną za wysoki standard życia jest rezygnacja z wolności, na którą godzą się uzyskujący Rejestrację (co ułatwia ścisłą kontrolę przez System). Są jednak i tacy, którzy się na nią nie godzą i wolą przyjąć status wykluczonych (nazywa się ich antysystemowcami); żyją w nędzy, pozbawieni dostępu do wykształcenia, opieki zdrowotnej i przywilejów. W napięciu śledzimy losy dwóch bohaterek. Jednej, która korzysta z ogłoszonej właśnie amnestii i stara się o status rejestrowanej, zdradzając własne środowisko (w tym rodzinę); musi przejść specjalny kurs, żeby dostać pracę w świecie rejestrowanych. I drugiej, która reprezentuje rejestrowanych, jest kuratorką pierwszej. Ich losy biegną równolegle, ale też zależą od siebie nawzajem. Wylot to opowieść o dylemacie: wolność czy wysoki standard życia; o cenie awansu społecznego i zdradzie ideałów.
Ta książka ukazała się ponad miesiąc temu, ale w fandomie fantastyki nie jest o niej zbyt głośno. A powinno być! Autorka przelała w dystopijną powieść swoją ogromną wrażliwość społeczną – i zawarła wiele bardzo interesujących wątków, od katastrofy klimatycznej po doświadczenie różnych form wykluczenia. Jeśli lubicie twardszą, zaangażowaną w realny świat fantastykę, koniecznie sięgnijcie po Wylot.
Czarodziejka z ulicy Reymonta (Magdalena Kubasiewicz)
SQN
premiera: 26.04.2023
Czarodziejka Natasza „Lady” Ladowska niecierpliwie wyczekiwała momentu, w którym rozpocznie studia na najlepszej magicznej uczelni w kraju. Nie spodziewała się tylko, że poza stawieniem czoła takim wyzwaniom, jak nauczenie się na pamięć nazwisk wszystkich największych magów w historii, parę razy przyjdzie jej też walczyć o życie.
W trzech opowieściach z uniwersum Polanii studenci wydziału magicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego muszą uporać się z problemem tajemniczej anomalii w niewielkiej wiosce, odkryć, dlaczego jeden z czarowników z roku zaczyna podejrzanie się zachowywać oraz dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa wiekowy czarodziej z gór świętokrzyskich.
Powieść niezwiązana ze świetną serią o Jagodzie (tu znajdziecie recenzje jej poprzednich tomów: KLIK, KLIK), ponownie jest to jednak urban fantasy z dużą dawką magii. Tym razem wracamy do magicznego Krakowa. Przyznacie chyba, że opis brzmi bardzo dobrze!
Planeta małp (Pierre Boulle)
tłum. Agata Kozak
ArtRage
premiera: 5.04.2023
Jest rok 2500. Po dwóch latach międzygalaktycznej podróży wysłany z Ziemi statek kosmiczny ląduje na nieznanej planecie, gdzieś w Pasie Oriona. Zastany świat uderzająco przypomina rodzinną planetę kosmonautów. Ta sama atmosfera, woda, roślinność. Są tam również ludzie. Zniewoleni przez inteligentne małpy: prawdziwych władców planety.
Napisana w 1963 roku powieść SF francuskiego pisarza i dyplomaty Pierre’a Boulle’a – sfilmowana i nagrodzona Oskarem pięć lat później – to już klasyka gatunku. Klasyka niejako zapomniana, przysłonięta przez ogromny sukces kolejnych filmów z serii. Teraz dzięki ArtRage ukaże się w nowym tłumaczeniu Agaty Kozak. Obowiązkowa pozycja dla fanów Stanisława Lema i Janusza Zajdla.
Nowe wydanie klasycznej powieści science fiction. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać – szczególnie w tym nowym przekładzie i nowym wydaniu, które wypuszcza jedno z najciekawszych polskich wydawnictw.
Miasto jadeitu (Fonda Lee)
tłum. Michał Jakuszewski
MAG
premiera: 10.03.2023
Jadeit jest krwią podtrzymującą życie wyspy Kekkon. Wydobywano go, handlowano nim, kradziono go i zabijano dla niego już od stuleci. Od równie dawna honorowi wojownicy zielonej kości, jak rodzina Kaulów, wykorzystują go do zwiększania swych magicznych możliwości i obrony wyspy przed cudzoziemskim najazdem.
Teraz jednak wojna się skończyła i nowe pokolenie Kaulów musi walczyć o władzę nad tętniącą życiem stolicą Kekonu. Obchodzi ich jedynie obrona własnej rodziny, kontrola nad rynkiem jadeitu oraz panowanie nad należącymi do nich dzielnicami. Starodawne tradycje nie grają wielkiej roli w tym zmieniającym się szybko kraju.
Gdy pojawia się nowy potężny lek pozwalający wszystkim, nawet cudzoziemcom, nosić jadeit, długotrwała rywalizacja między klanami Kaulów i Aytów przeradza się w otwartą wojnę. Jej wynik rozstrzygnie o losie wszystkich zielonych kości oraz całego Kekonu.
Jeśli lubicie klimaty wschodnioazjatyckie – oraz mafijne – to jest to dla was doskonała propozycja, przy lekturze której spędzicie fantastyczne godziny.
Babel, czyli o konieczności przemocy (Rebecca F. Kuang)
tłum. Grzegorz Komerski
Fabryka Słów
premiera: 8.03.2023
Pamiętasz wspaniałe opowieści o angielskich gentlemanach i ich eleganckim życiu?
Ta książka nie będzie opowieścią o nich, ale o ludziach, na których plecach, spracowanych rękach i krwi zbudowano Imperium Brytyjskie z całą jego zamożnością, elitarnością i dobrym wychowaniem.
Robin, osierocony pół-Chińczyk, trafia do Anglii, gdzie ma tylko jedno zadanie: uczyć się. Zdobywać wiedzę, poznawać nowe języki a potem odpracować dług wobec Imperium w oksfordzkim instytucie Babel. Wszystko zmienia się w dniu, a właściwie w nocy, gdy Robin poznaje pewnego człowieka – bliźniaczo podobnego fizycznie, ale żyjącego według całkowicie innych zasad.
To spotkanie zrujnuje misternie budowany świat Robina. Obróci wniwecz jego poczucie sprawiedliwości, wypali złudne poczucie bezpieczeństwa i zmusi do zadania sobie pytania: komu należy się moja wierność?
W tej historii nie będzie prostych odpowiedzi ani gotowych recept. Będzie za to gorzka opowieść o wyzysku, niesprawiedliwości i bezwzględnej walce o władzę. Będzie też nie mniej gorzka opowieść o próbie przywrócenia sprawiedliwości.
Myślisz, że wiesz, co jest słuszne i właściwe? Spróbuj zmierzyć się z tą opowieścią.
Potężna cegła z powolną narracją, mrowiem przypisów i wielkimi tematami. Czy spełnia złożoną obietnicę? Jeszcze nie wiemy, to lektura na wiele godzin ;), ale na pewno warto to sprawdzić!
Gra środkowa (Seanan McGuire)
tłum. Anna Dobrzańska
MAG
premiera: 17.03.2023
Bestsellerowa autorka New York Timesa, zdobywczyni nagród Alex, Nebula i Hugo, Seanan McGuire przedstawia czytelnikom świat amoralnej alchemii, podejrzanych organizacji i niemożliwych miast.
Poznajcie Rogera. Chłopca, któremu władanie słowami i językami przychodzi z łatwością, i który rozumie prawa rządzące światem poprzez potęgę opowieści.
Poznajcie Dodger, jego bliźniaczkę. Liczby są jej światem, jej obsesją. Wszystko, co rozumie, rozumie dzięki potędze matematyki.
Roger i Dodger nie do końca są ludźmi, choć sami nie zdają sobie z tego sprawy. Nie do końca są także bogami. Niezupełnie. Jeszcze nie.
Poznajcie Reeda, równie biegłego w sztuce alchemii jak jego poprzedniczka. To on stworzył Dodger i jej brata, choć nie jest ich ojcem. Niezupełnie. Jednak Reed ma plan: pragnie zaczekać, aż bliźnięta osiągną pełnię swych mocy, by zagarnąć ją dla siebie.
Boskość jest osiągalna. Módlmy się, żeby tak się nie stało.
Bardzo intrygujący opis i autorka, która zyskała sporą popularność w anglojęzycznym świecie czytelniczym. Jeszcze nie czytaliśmy, ale wylądowało na liście.
Żelazna wdowa (Xiran Jay Zhao)
tłum. Maciej Studencki
We Need YA
premiera: 8.03.2023
Największym zaszczytem dla dziewczyny z Huaxii jest elekcja na konkubinę-pilotkę, której rolą będzie wspierać pilota Poczwarki – olbrzymiej, zmiennokształtnej machiny wojennej, z pomocą której ludzkość walczy z obcymi grasującymi za Wielkim Murem. Zaszczyt ten jednak często kończy się śmiercią, toteż kiedy siostra osiemnastoletniej Zetian zostaje zabita przez jednego z najlepszych pilotów, dziewczyna zaciąga się, by ją pomścić.
Zetian zyskuje miano Żelaznej Wdowy. Władze, żeby okiełznać jej potęgę, przydzielają ją do Li Shimina, najsilniejszego i najbardziej kontrowersyjnego pilota w Huaxii. Zetian jednak łatwo się nie poddaje. Wykorzystuje moc – zarówno swoją, jak i Shimina – by przeżyć kolejne próby zamachów na swoje życie i w końcu odkryć, dlaczego system pilotowania Poczwarek jest zależny od wysysania energii życiowej dziewcząt. Aż wreszcie spróbuje go zniszczyć…
Odkrywa przy tym coś, czego nikt się nie spodziewał.
Świat wzorowany na imperialnych Chinach, militaria, kosmici, potężne kobiety walczące z patriarchatem – nie brzmi to źle, prawda?
Słowo queer znaczy dziwny (antologia)
Grupa Wydawnicza Alpaka
premiera: 19.03.2023
W Tęczowe i fantastyczne: Słowo queer znaczy dziwny zapraszamy was do tajemniczych, odległych krain i w daleką przeszłość; do świata snów i momentów tuż przed śmiercią – albo niedługo po niej; poszukamy razem wyjścia z niejednej trudnej sytuacji i z niejednego kryzysu, zmierzymy się z dziwnością. Nie zawsze będzie kolorowo, zawsze jednak będzie tęczowo. I nigdy nie będzie samotnie.
Mała autoreklama, bo spora część redakcji Whosome uczestniczyła w powstaniu tej książki! Antologia jest dostępna w formatach elektronicznych za darmo na stronie wydawcy: KLIK. To już trzeci tom fantastyczno-queerowej antologii polskiej fantastyki! Serdecznie zapraszamy do lektury.
Ophelia mimo wszystko (Marie Racquel)
tłum. Monika Wiśniewska
Wydawnictwo Kobiece
premiera: 26.04.2023
Ophelia Rojas doskonale wie, co lubi najbardziej na świecie: swoich przyjaciół, kubańskie jedzenie, róże. I… chłopców. Bliscy żartują z jej romantycznej duszy i kolejnych zauroczeń, ale Ophelia nie mogłaby tego zmienić, nawet gdyby chciała.
Jednak kiedy zauważa, że częściej myśli o uroczej, cichej Talii Sanchez niż o chłopaku, który z nią zerwał, jej wizja dotycząca tego, kim jest, zaczyna pękać. Kłótnie z bliskimi, koniec liceum i nowe uczucia sprawiają, że ma wrażenie, jakby traciła to, co było dla niej pewne.
I będzie musiała dokonać wyboru – trzymać się wymyślonej wersji siebie, którą zawsze miała w głowie, czy odrzucić oczekiwania innych osób, by odkryć, kim naprawdę jest.
Propozycja młodzieżowa – bo w obszarze literatury dla młodzieży i młodych dorosłych dzieje się prawdziwa magia! Tu kolejna opowieść o comingoucie przed sobą i innymi, poszukiwaniami swojej tożsamości, najprawdopodobniej z elementem kulturowym czy etnicznym – brzmi bardzo kusząco!
Zmierzch świata rycerzy (Anna Brzezińska)
Wydawnictwo Literackie
premiera: 7.04.2023
Wprost z Wawelu, kolebki jagiellońskich królewien, Anna Brzezińska zabiera nas w podróż po Europie: do Burgundii Walezjuszów, która onieśmiela ostentacyjnym przepychem i bogactwem kultury dworskiej; Rzymu Borgiów, gdzie duch nowej epoki towarzyszy nepotycznym machinacjom; Ferrary d’Estów, krainy walecznych bękartów i renesansowych mistrzów pióra.
Pisarka roztacza przed czytelnikami fascynującą panoramę ostatnich dekad średniowiecza i początków ery nowożytnej, niespodziewanie aktualną, stanowiącą zaskakujący komentarz do dzisiejszych czasów. Pokazuje nam transformację ustalonego, niezachwianego dotychczas męskiego porządku oczami wpływowych kobiet epoki – z Małgorzatą Andegaweńską, Małgorzatą York, Izabelą Portugalską, Marią Burgundzką i Lukrecją Borgią na czele.
Tło dla splatających się losów bohaterek stanowią: wielość wątków obyczajowych i kulturowych, ówczesne praktyki wojenne, seksualne, polityczne, religijne i artystyczne, tradycje i życie codzienne poszczególnych warstw społecznych, zaczynając od teatru władzy i związanych z nim knowań, poprzez opisy uczt i życia w miastach, na przesyconych symboliką mitów arturiańskich burgundzkich turniejach rycerskich kończąc.
Anny Brzezińskiej raczej reklamować nie trzeba – napiszemy tylko, że pojawi się u nas recenzja tej potężnej książki. I to już całkiem niedługo!
Samotnia (Anna Kańtoch)
Marginesy
premiera: 26.04.2023
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? Łatwo powiedzieć, kiedy się widzi.
Leon Cichy, autor poczytnych kryminałów, całe życie miał szczęście i wszystko układało się po jego myśli. Poślubił dziewczynę, którą poznał w gimnazjum, a jego pierwsza powieść została bestsellerem.
Jednak po trzydziestce coś się zmieniło. Żona bez wyraźnego powodu zażądała rozwodu, a choć romantyczna przygoda na samotnych włoskich wakacjach zdawała się Leonowi nowym otwarciem, pierwszego wieczoru po powrocie został potrącony przez samochód. W szpitalu okazało się, że stracił wzrok. Oszołomiony nową sytuacją, całkowicie zależny od niedawno poznanej młodej kobiety, Cichy dochodzi do wniosku, że stracił rozum. Bo to przecież niemożliwe, by jego nową wybrankę zastąpiła inna osoba, kiedy był nieprzytomny.
To tylko początek ciągu dziwnych wypadków, z którymi będzie sobie musiał poradzić, błądząc w ciemnościach.
Na Whosome rzadko piszemy o kryminałach, no ale umówmy się – Anna Kańtoch! Na pewno wiele z was na tę książkę czeka i na pewno warto. Opis brzmi bardzo niepokojąco.
Nigdy nie będziesz szło samo (Anouk Herman)
W.A.B.
premiera: 22.03.2023
Katuchna Zygler, dziewczyna w spektrum autyzmu, mieszka na osiedlu familoków. Czuje się samotna, a jedną z jej ulubionych rozrywek jest czatowanie z obcymi w internecie. Przed świętami Bożego Narodzenia dziewczyna poznaje Sobakę – anarchistę żyjącego na skłocie. Nastolatkowie postanawiają spotkać się osobiście, ale po wspólnie spędzonym wieczorze zapominają wymienić się kontaktami. Kilka dni później Katuchna dowiaduje się, że Sobaka zaginął. Łączniczką pomiędzy Katuchną a skłotem jest Melody, aktywistka marząca o karierze naukowej. W życiu Katuchny pojawia się też Riko, osoba niebinarna, która dopiero co odnalazła swoją tożsamość, oraz przebojowa Łanieczka, piercerka i nastoletnia matka zmagająca się z zaburzeniami odżywiania. Oboje okażą się wsparciem dla dziewczyny, która będzie musiała poradzić sobie z żałobą i na nowo zdefiniować to kim jest, odkrywając przy tym własną queerowość.
Opis, który odhacza bardzo dużo ciekawych tematów – rzadkich szczególnie w polskiej literaturze, warto się więc przyjrzeć tej pozycji.
Żeńska końcówka języka (Martyna F. Zachorska)
Wydawnictwo Poznańskie
premiera: 26.04.2023
Cała prawda o feminatywach! Jak to z nimi jest: to wymysł współczesnych feministek czy językowa tradycja, o której zapomnieliśmy? Skąd tyle zamieszania wokół kobiecych nazw zawodów? Kogo tak właściwie drażnią i dlaczego obrosły tyloma mitami?
Martyna F. Zachorska, językoznawczyni znana jako Pani od Feminatywów, pokazuje, jak język – zwyczaje językowe, przysłowia czy potoczne zwroty – buduje obraz naszego świata, w tym nasze postrzeganie kobiet, płci czy ciała. Pisze też o tym, jak polszczyzna radzi sobie z opisywaniem seksualności, zwłaszcza kobiecej, czy niebinarności. A co więcej, autorka nie boi się zajrzeć w najciemniejsze zakamarki internetu, czyli do manosfery, w której redpillowcy rozprawiają o tym, jak feministki represjonują białych mężczyzn.
Martyna F. Zachorska nieraz usłyszała, że jest dziunią z Instagrama, ale mimo to nie przestaje edukować w sieci, codziennie serwując solidną dawkę wiedzy o języku. Prywatnie pasjonatka sztuki iluzji, sama jednak nie nabiera się na retoryczne sztuczki. Lubi przełamywać lingwistyczne schematy i nie poddaje się stereotypom. Jej książka może rozpocząć w twojej głowie (i w twoim języku) prawdziwą rewolucję!
Książka, której tak bardzo potrzebujemy! Nie możemy się doczekać, aż wpadnie w nasze ręce.
Które fantastyczne nowości i zapowiedzi szczególnie wpadły wam w oko?
(ona) kulturoznawczyni, redaktorka i tłumaczka, fanka fandomu. Lubi polską i niepolską fantastykę, szynszyle, psy, rośliny doniczkowe, kawę i sprawiedliwość społeczną.