Seriale są efektem pracy wielu osób, ale wciąż często nie znamy wielu z nich. Dlatego chcę przybliżyć wam sylwetki twórczyń pracujących przy nowych serialach Star Trek, których kreatywną pracę wyjątkowo lubię.
Michelle Paradise
Scenarzystka i producentka Star Trek: Discovery. Jej odcinki to Project Dedalus, obie części Such Sweet Sorrow z sezonu drugiego, That Hope is You, część 1, Far From Home i That Hope is You, część 2 z trzeciego, Kobayashi Maru i Coming Home z czwartego. Czy widzicie prawidłowość? Michelle stworzyła scenariusze do większości premierowych i finałowych odcinków w kilku sezonach! Otwarcia i finały są ważne, nadają ton całym seriom, a w wykonaniu Michelle Paradise jeszcze mnie nie zawiodły.
Bo Yeon Kim
Scenarzystka i współproducentka Star Trek Discovery. Odcinki jej autorstwa to Into the Forest I Go z pierwszej serii, The Sound of Thunder i Through the Valley of Shadows z drugiej, People of Earth z trzeciej, a także Short Trek The Brightest Star. Wszystkie te odcinki należą do moich ulubionych, zwłaszcza The Sound of Thunder i The Brightest Star, oba skupiające się na postaci Saru w piękny i intymny sposób. Bo Yeon jest młodą scenarzystką i mam wielką nadzieję, że w przyszłości będzie mieć okazje do stworzenia wielu poruszających scenariuszy, bo zdecydowanie ma umiejętności i potencjał. A jeśli śledziliście twitterowe konto Discovery Writers, to właśnie Bo Yeon dostarczała wam zabawy, prowadząc je przez trzy pierwsze sezony Discovery. Możecie obserwować ją na Twitterze, gdzie pokazuje czasami też bardzo udane szkice, bo oprócz pisania umie też świetnie rysować.
Bernadette Croft
Kostiumolożka w Star Trek: Strange New Worlds. Jej kostiumy są po prostu epickie. Jestem pod wielkim wrażeniem jej wszechstronności – projektuje nowe wersje mundurów oraz szalone i szykowne suknie kosmitek, stworzyła też fantastyczną nową wersję romulańskich mundurów i zróżnicowane stylowo stroje kosmicznych piratów i obcych na badanych z ukrycia planetach. Jej kreacje podobają mi się tak bardzo, że nie umiem wybrać ulubionej. Ale chyba najwyraźniej widać jej talent w odcinku The Elysian Kingdom, w którym załoga znalazła się w rolach z baśniowej historii czytanej przez córkę doktora M’Bengi. Klasycznie „disneyowska” suknia La’an (i pasujące ubranko dla pieska!), królewskie szaty doktora, wspaniałe czarodziejskie kreacje dla Spocka i Hemmera, kradnąca serca mistrzyni miecza Ortegas, zapierająca dech w piersiach zła królowa Uhura czy prześliczna sukienka małej księżniczki… jest w czym wybierać! Ona też jest odpowiedzialna za pierwszy oficjalny durag w gwiezdnej flocie, czyli nakrycie, za pomocą którego czarne osoby chronią swoje włosy w czasie snu; Uhura nosi go w jednym z odcinków. To się szybko zmienia w litanię ochów i achów, więc może po prostu zaproszę was do zajrzenia na Instagram Bernadette. Jeśli interesuje was sztuka mody, to gwarantuję, że szybko stamtąd nie wyjdziecie.
Gersha Phillips
Czy podobały się wam kostiumy w Star Trek: Discovery? Jeśli tak, podziękujcie tej kostiumolożce! Ja zwróciłum na nią uwagę już podczas oglądania pierwszej zapowiedzi Discovery. Stroje Michael i Philippy były z naturalnych tkanin z wyraźną teksturą, doskonale pasujących do otoczenia. Taki trend w kostiumach w science fiction dopiero się wtedy zaczynał i gorąco mu kibicowałum. Wszechobecne futurystyczne połyskliwe kombinezony dawno mi się już znudziły i tęskniłum za modą przyszłości z naturalnymi elementami, więc zobaczenie tego w Star Treku bardzo mnie ucieszyło. Gersha zaprojektowała granatowe kostiumy w pierwszej serii, nazywane czasami klątwą cosplayerów ze względu na metaliczne panele drukowane w malutkie delty, ale trzeba przyznać, że są bardzo efektowne. I mają kieszenie! Ona też stworzyła nową wersję klasycznych kolorowych mundurów, które znamy z TOS. To jest jeden z elementów jej wkładu w Discovery, który podziwiam najbardziej – kocham klasyczne mundury, ale w porównaniu ze współczesnymi kostiumami wyglądają jednak trochę jak piżamy. Uwspółcześnienie ich tak, by wciąż zachowały swój oryginalny klimat, nie było proste. Możecie o tym przeczytać w wywiadzie (w języku angielskim). Podobne wyzwanie stanowiły kostiumy z alternatywnego wszechświata. I również wyszły doskonale, jestem wielkim fanem nowego, asymetrycznego wyglądu, jak również braku seksualizowania bohaterek. Te kostiumy zebrały tyle dobrych recenzji, że obecnie strój cesarzowej Georgiou znajduje się na ekspozycji w instytucie Smithsonian.
Wielokrotnie okreslałum Discovery jako „Star Trek, gdzie wszyscy mają świetne kurtki”. Mają je właśnie dzięki Gershy.
Erin McDonald
Doktorka astrofizyki i konsultantka naukowa Star Treka. Uważam, że to fantastyczne, że Star Trek dba o naukową część swojej fikcji, to bardzo zgodne z ideami tej franczyzy. Oprócz swojego zaangażowania w Star Treka Erin jest założycielką Spacetime Production, grupy wspierającej twórców z marginalizowanych grup społecznych w przemyśle filmowo-telewizyjnym. Uważny widz rozpozna, że Erin pojawia się w animowanej formie w finale Star Trek: Prodigy w bardzo odpowiedniej roli oficerki naukowej. Linki do informacji o Erin i jej projektach znajdziecie tutaj.
Nami Melumad
Pierwsza kompozytorka w Star Treku. Skomponowała muzykę do Star Trek: Prodigy i Star Trek: Strange New Worlds. Nie wiem jeszcze o niej zbyt wiele, ale muzyka w obu tych serialach bardzo mi się podoba i z niecierpliwością czekam, aż usłyszę więcej.
A wy? Macie swoje ulubione twórcze osoby stojące poza kamerami Star Treka? Dajcie znać na Facebooku!
Kira Nin (onu/jenu) jest profesjonalnym artystum i tricksterem. Jest niebinarną lesbijką, wiedźmą i anarchistą. Lubi Star Treka, dobrą herbatę i spędzanie czasu w lesie. Sztuka jest dla Kiry sposobem na dzielenie się ważnymi rzeczami i formą komunikacji. Linki do jenu portfolio i mediów społecznościowych znajdziecie na linktree: https://linktr.ee/SpaceForestArt