Festiwal Gier i Fantastyki Copernicon 2024 w randze Polconu przedstawił właśnie program imprezy. Spędzimy jesienny weekend 20-22 września pośród setek godzin prelekcji, gier, paneli i konkursów. Nasza redakcja szczególnie zaprasza na whosomowe punkty programu, których nie zabraknie w trakcie imprezy. Pełny program znajdziecie tutaj: KLIK. A oto co przygotowaliśmy dla was my:
W piątek wejdziemy razem z Zuzanną „Pryvian” Śliwą, która na początek opowie nam o systemie RPG osadzonym w fantastycznej wizji Włoch odbitych w krzywym zwierciadle. Potem zabierze nas w świat romansów rycerskich i ich mniej znanego oblicza, a następnie opowie o tym, co ciekawego kryje się za pozłotką romansu paranormalnego w cyklu Inni Anne Bishop.
Grając w spaghetti fantasy
Prowadząca: Zuzanna „Pryvian” Śliwa
17:00-18:00
Prelekcje RPG 1 (s. 311, Collegium Maius UMK, IIp.)
Brancalonia to setting pod mechanikę 5 edycji DnD przedstawiający Włochy w krzywym zwierciadle (nawet mapa jest po prostu lustrzanym odbiciem naszego półwyspu apenińskiego). Podczas prelekcji chciałabym zapoznać was z podstawowymi założeniami Brancalonii i odpowiedzieć na takie pytania jak: dlaczego jednak mamy grać kanaliami i zakałami społeczeństwa zamiast epickimi bohaterami, skąd się wzięły tutejsze klasy postaci – i dlaczego nie tylko z Pinokia oraz gdzie szukać inspiracji przed kampanią i wyruszeniem na żer… to jest w drogę.
Koń na białym rycerzu – romanse rycerskie przez dziurkę od klucza
Prowadząca: Zuzanna „Pryvian” Śliwa
19:00-21:00
Sala Literacka 2 (s. Konferencyjna 2, WMiI UMK, parter)
Z czym się kojarzą romanse rycerskie? Z mężnymi rycerzami na białych rumakach, nadobnymi niewiastami czekającymi na ratunek i smokami czy innymi potworami do ubicia, co nie? Umówmy się, to wszystko już było. Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, co znaczy, gdy król odrąbuje łóżko dla swojego ulubionego rycerza, jak w ekologiczny sposób pozbyć się kochanków, którymi się znudziliśmy (przy założeniu, że znamy trochę magii), skąd się wziął najbogatszy z rycerzy Camelotu (podpowiedź: nie z Europy), czy jak pożyczyć hipogryfa na wieczne nieoddanie w celu zostania mężnym paladynem.
Inni, czyli Matka Ziemia przeciw faszyzmowi
Prowadząca: Zuzanna „Pryvian” Śliwa
21:00-22:00
Sala Literacka 3 (s. S3, WMiI UMK, parter)
Cykl Inni Anne Bishop to pięcioksiąg, który bardzo łatwo zaszufladkować jako „romans paranormalny”. Gdy jednak opadną już emocje związane z kibicowaniem bohaterom przed ich pierwszym pocałunkiem i tym podobnym okazjom, zostajemy z bardzo smutnym (a jednocześnie niepozbawionym nadziei) komentarzem dotyczącym kryzysu klimatycznego, dostępu do surowców, „atrakcyjności” ruchów faszystowskich czy też handlu żywym towarem. Czasem naprawdę nie warto oceniać książki po (nie do końca udanej) okładce.
Sobota to najbogatszy konwentowy dzień. Na początek Krysia Gniedziejko opowie wam o tym, jak zostać towarzyszką Doktora. Jakie cechy je łączą, a co je dzieli? Później Ginny N. i Yuka zaproszą was do udziału w radosnym queerowym quizie – tam odkryjecie, którą queerową postacią ze Świata Dysku jesteście, z kolei Agnieszka weźmie udział w panelu o fantastycznych istotach.. A na koniec dnia Ewa Tomaszewicz zaprosi was na dwie prelekcje: pierwszą o kobietach i podwójnych standardach w fantastyce – współprowadzoną z River Rawińską, i drugą o najciekawszych wizjach pozaziemskiego życia – współprowadzoną z Magdaleną Stonawską.
Jak zostać towarzyszką? – przegląd osób towarzyszących w Doctor Who
Prowadząca: Krystyna Gniedziejko
11:00-12:00
Sala Popkulturowa 2 (s. L9, WMiI UMK, IIp.)
Przez ostatnie 61 lat w TARDIS gościło wiele osób towarzyszących Doktor(owi): ludzie, z czasów współczesnych i nie tylko, kosmici, a nawet roboty. W tej prelekcji przyjrzymy się osobom towarzyszącym w Doctor Who, zastanowimy się, co łączy dotychczasowe towarzyszki, co mogło przyciągnąć je do Doktor(a) (i nawzajem), a także jakie mamy szanse, aby zostać jedną z nich.
Quiz – którą queerową postacią ze Świata Dysku jesteś?
Prowadzący: Ginny Nawrocki, Maja „Yuka” Szafrańska
14:00-15:00
Sala Konkursowa 1 (s. 305, Collegium Minus UMK, IIp.)
Sam Vimes, Angua von Überwald, Maladicta, Reg Shoe, a może ktoś jeszcze inn_? Świat Dysku pełen jest queerowych i odczytywanych jako queerowe postaci. A w naszym quizie dowiesz się, którą z nich jesteś ty! Zapraszamy do lekkiej, niezobowiązującej zabawy, w której wygrywamy wszyscy.
Fantastyczne bestie i jak je pisać
Prowadzące: Radek Rak, Marta Kładź-Kocot, Joanna W. Gajzler, Agnieszka Zygmunt-Bisek
14:00-16:00
Sala Literacka 3 (s. S3, WMiI UMK, parter)
Opis: Fantastyczna menażeria towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Teraz spotykamy ją głównie w utworach o tematyce fantastycznej różnych nurtów. Czasem stanowią jedynie atrakcyjny sztafaż dla fabuły, kiedy indziej wychodzą na pierwszy plan nie tylko jako istotne elementy historii, ale również jako pełnoprawni bohaterowie. Czy fantastyczne stworzenia to tylko nasi podkręceni magicznie pupile? Czy zwierzę może być istotnym uczestnikiem opowieści bez popadania w utarte schematy?
Kobiety w fantastyce i podwójne standardy
Prowadzące: Ewa Tomaszewicz, River Rawińska
16:00-17.00
Sala Popkulturowa 4 (s. S7, WMiI UMK, Ip.)
Pierwszoplanowe postacie kobiece wciąż stanowią mniejszość w serialach i filmach akcji. A jeśli już dostaną swoją opowieść, wieszczy się jej klapę. River i Ewa z Whosome przyjrzą się najważniejszym bohaterkom ostatniego pięćdziesięciolecia, poszukają stereotypowych przedstawień i przełomowych momentów, i zastanowią się, co decyduje o sukcesie i porażce historii z kobietami na pierwszym planie.
Najciekawsze wizje pozaziemskiego życia
Prowadzące: Ewa Tomaszewicz, Magdalena Stonawska
17:00-18:00
Sala Popularnonaukowa 3 (s. 207, Collegium Minus UMK, Ip.)
Życie pozaziemskie potrafi być zaskakująco… nudne. Na szczęście pośród tysięcy humanoidalnych, żabopodobnych czy ewidentnie mechanicznych istot tworzących bardzo ludzkie społeczności trafiają się prawdziwe perełki. Wyłowią je dla was Ewa i Magdalena, które przy okazji zastanowią się nad źródłami i granicami wyobraźni twórców.
Niedzielę pożegnamy prelekcją o naszych ukochanych pupilach – kotach i psach w tekstach kultury razem z Ewą Tomaszewicz, River Rawińską i Magdaleną Stonawską oraz przeglądem przez serialowe czołówki i tym, jak zmieniały się one w przeciągu lat razem z Yuką.
Miłe koty i fantastyczne psy
Prowadzące: Ewa Tomaszewicz, River Rawińska, Magdalena Stonawska
12:00-14:00
Sala Popkulturowa 4 (s. S7, WMiI UMK, Ip.)
Nie tylko pratchettowski Śmierć wie, że jeśli jest coś, dla czego warto żyć, to są to koty. Koty są miłe. Choć czasem nie, ale i tak je kochamy. River i Ewa wezmą pod lupę niebagatelne kocie wystąpienia i pamiętne cameo na dużych i małych ekranach. Pokażą też, że nie ma czegoś takiego jak za dużo kotów, szczególnie tych fantastycznych! Psy to najważniejsze istoty we wszechświecie. Magdalena przyjrzy się temu, w jaki sposób hołd oddaje im fantastyka. Literatura, film, animacje – piesków jest w nich oczywiście stanowczo za mało, ale coś się znajdzie i o tej psiej obecności, i różnorodności porozmawiamy podczas prelekcji.
Serialowe czołówki kiedyś i teraz
Prowadząca: Maja „Yuka” Szafrańska
15:00-16:00
Sala Popkulturowa 2 (s. L9, WMiI UMK, IIp.)
Jak serial, to czołówka. Pogadajmy o tym, jaka jest jej rola (dla serialu i dla odbiorców). Popatrzmy jak na przestrzeni lat zmieniały się „wizytówki” seriali, jakie trendy pojawiały się i mijały, które przetrwały próbę czasu, i zastanówmy się wspólnie, co jeszcze przed nami. Być może twoje ulubione czołówki zostały uwzględnione…
Z kim z was widzimy się w Toruniu? Koniecznie przyjdźcie się przywitać i zamienić kilka słów 🙂
Więcej o wydarzeniu dowiecie się tutaj:
Strona www: https://copernicon.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/copernicon/
Instagram: https://www.instagram.com/copernicon.torun/
TikTok: https://www.tiktok.com/@copernicon.torun
Bilety: https://copernicon.pl/sklep/
Program: https://program.copernicon.pl
Jeśli cieszy was obecność Whosome na konwentach zapraszamy was serdecznie do wspierania naszej działalności na portalu Patronite.