Pod koniec lipca pojawimy się w Skierniewicach na konwencie SkierCon, by zasiać trochę zamętu… to znaczy poprzechadzać się, wygłosić parę prelekcji i może z kimś sobie pogadać. Oto nasze plany, a przy okazji kilka słów o programie SkierConu.
Do lektury programu przyda wam się aplikacja mobilna o wdzięcznej nazwie Konwencik. Nieraz już się sprawdziła na różnych imprezach, mogę ją więc z czystym sumieniem polecić. Jeśli jednak jesteście przywiązani do tabelek, to programową znajdziecie tutaj: KLIK.
SkierCon: punkty Whosome
Kto się boi cancelowania?
W piątek o 21:00 w bloku popkulturowym zajmę się tematem cancelowania. To słowo ostatnio bardzo popularne, wszechobecne i… często po prostu puste. Opowiem o tym, skąd ta idea się wzięła, co znaczy, co powinna znaczyć i co mogłaby znaczyć. Zastanowię się – albo zastanowimy się wspólnie – czy cancelowania należy się bać i czy tego stwora ktokolwiek już spotkał.
Co może przynieść przyszłość zdaniem Doctor Who
W niedzielę o 12:00 w bloku popkulturowym mam nadzieję spotkać whovian, bo będę mówić o tym, co według Doctor Who może przynieść przyszłość. Bohaterki i bohaterowie tego serialu mogą trafić wszędzie – na inne planety, w przeszłość i przyszłość. O ile fabuły historyczne siłą rzeczy ograniczają trochę pole manewru osobom tworzącym scenariusze, tak w przypadku motywów futurystycznych wszystko jest możliwe. Wizja przyszłości Ziemi i jej mieszkańców jest chaotyczna, ale pełna rozmachu. Pokażę, co według twórców Doctor Who czeka naszą planetę i gatunek – a raczej co może czekać, bo, jak wiadomo, czas jest płynny.
SkierCon: punkty programu z okolicy
Fantastyczne alpaczenie: prezentacja Grupy Wydawniczej Alpaka
W piątek również serdecznie zapraszam na prelekcję związaną z moim drugim fantastycznym dzieckiem, czyli Grupą Wydawniczą Alpaka. O 18:00 w bloku literackim opowiem o fantastycznych antologiach non-profit, które już się ukazały albo są w planach, o tym, jak działa luzackie, fanowskie, ale nie amatorskie wydawnictwo, a także o tym, jak zostać małą Alpaką.
SkierCon: inne punkty programu, które przykuły naszą uwagę
W piątek o 17:00 będzie można posłuchać prelekcji o najbardziej artystycznych grach wideo oraz panelu dyskusyjnego o tym, gdzie zaczyna się „postać kobieca”. O 18:00 – o najstarszych dziejach Japonii oraz powiązaniu Gwiezdnych wojen z Diuną. O 19:00 może was skusić panel dyskusyjny o kobietach w grach i kobietach grających. O 20:00 w programie znajdziecie brzmiącą bardzo interesująco prelekcję o tym, jak fantastyka może pomóc radzić sobie z życiowymi kryzysami. O 22:00 w kinie plenerowym będzie można obejrzeć Akademię pana Kleksa, a na 23:00 zapowiedziana jest prelekcja o wartościowaniu treści ideowych w literaturze i zmianie odczytywania treści pod wpływem zmian społecznych.
Sobotę będzie można rozpocząć panelem dyskusyjnym o wzajemnych wpływach popkultury i społeczeństwa (o 10:00) albo prelekcją o Nikoli Tesli. O 12:00 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem młodych pisarek. Na 13:00 zaplanowana jest prelekcja o biologii w Disneyu oraz, równolegle, o literaturze z wątkami słowiańskimi. O 14:00 będzie można dowiedzieć się ciekawostek o Babie Jadze, posłuchać o fantastycznych górach i posłuchać dyskusji o fantastycznych adaptacjach. O 18:00 warto będzie zajrzeć na prelekcję o wykorzystywaniu folkloru do literackiego światotworzenia. O 19:00 posłuchamy prelekcji o progresywności w polskiej literaturze fantastycznej, o 20:00 udamy się na Galę SkierConu, a o 22:00, jeśli starszy sił, można zajrzeć na panel dyskusyjny o autorskim światopoglądzie znajdującym odbicie w dziele – a jeśli sił nie starczy, to alternatywą jest konwentowe ognisko.
Niedziela to takie atrakcje jak – o godzinie 10:00 – prelekcja o ignorowanych, a bezcennych dzikich roślinach oraz o science fiction kręconym w latach 80. i 90., a także dyskusja o gatunkach literackich dziwniejszych niż fantastyka. O 12:00 będzie można posłuchać prelekcji o fantastycznych placówkach edukacyjnych albo dyskusji o stanie współczesnej popkultury. O 13:00 odbędzie się prelekcja o grach i genderze oraz, równolegle, o światotworzeniu. O 14:00 warto będzie posłuchać prelekcji o tym, skąd się wzięli superbohaterowie, a o 15:00 – skąd się biorą bestseller albo o tym, jakie prawa i obowiązki ma magia… albo o wierzeniach ludów mongolskich i tunguskich i tym, jak można z nich czerpać, pisząc fantastykę.
Poza tym szykuje się sporo prelekcji o literaturze, filmach, serialach, grach i erpegach oraz atrakcji skłaniających do aktywności, jak warsztaty tańców dawnych, garncarstwa czy strzelania z łuku, konkurs kreatywnego cosplayu, tetris 3D, Artemis — symulator mostka gwiezdnego krążownika oraz strefa gier planszowych i retro gier wideo.
Ufff!
SkierCon to konwent nieduży, ale tworzony z ogromną starannością i kreatywnością. Dlatego właśnie tak nas zaciekawił! Mam nadzieję, że wy również czujecie się zaintrygowani i macie po drodze do Skierniewic. Weźcie kocyki piknikowe, własną miseczkę i widelec (konwent jest less waste!) i być może też środek na komary… i wpadnijcie koniecznie na SkierCon!
Więcej o konwencie dowiecie się z jego strony, profilu na Facebooku i wydarzenia.
Miejsce: Skierniewice, Zespół Szkół Nr 3, ul. Działkowa 10
Czas: 29-31 lipca 2022
(ona) kulturoznawczyni, redaktorka i tłumaczka, fanka fandomu. Lubi polską i niepolską fantastykę, szynszyle, psy, rośliny doniczkowe, kawę i sprawiedliwość społeczną.