Matronujemy

Wydarzenia, książki, magazyny i inne dzieła popkultury pod matronatem Whosome.

Fantasmagoria 2024 - plakat

14 Konwent Fantastyki Fantasmagoria

Kolejna edycja Fantasmagorii, najlepszego fantastycznego wydarzenia w pierwszej stolicy Polski, już 12-14 lipca!
Podczas trzech dni eventu (który zawsze był i pozostanie darmowy!) czekać na was będą znane i lubiane sale tematyczne (mangowa, prelekcyjna, warsztatowa), Games Room, spotkania z gośćmi, turnieje gier, fantastyczne stoiska, strefa Star Wars, konkurs cosplay oraz wiele innych niespodzianek, które organizatorzy stopniowo będą ujawniać!
A to wszystko w nowo wyremontowanym, pięknym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, a także – pierwszy raz – w części sal Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie.
Trwają nabory (program, wolontariusze, cosplay, wystawcy), a już wkrótce akredytacja (ze sleeproomem, jeżeli ktoś potrzebuje). Wypatrujcie informacji na stronie i w social mediach konwentu!
STRONA WYDARZENIA
Bazyliszek 2024 - grafika do sekcji matronaty

Bazyliszek 2024

Bazyliszek to darmowy festiwal fantastyki organizowany przez warszawskie Stowarzyszenie Avangarda. W tym roku potrwa od 5 lipca do 7 lipca.

W trakcie wydarzenia zagrasz w gry planszowe, RPGi oraz bitewniaki. Pogadasz o ulubionych filmach, serialach i książkach. Spotkasz znane osoby autorskie i ludzi, którzy tak jak ty kochają fantastykę, niezależnie od tego, czy siedzą w temacie od lat, czy dopiero chcą się dowiedzieć, o co chodzi.

W tym roku na gości czekać będą cztery bloki programowe:

  • Popularnonaukowy – poświęcony wszelkiego rodzaju nauce i popularyzujący ją w ciekawy sposób
  • Gier Fabularnych – opowiadający o grach polegających na wspólnym opowiadaniu historii, gdzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia
  • Popkulturowy – gdzie będzie można posłuchać o najnowszych książkach, filmach, serialach i grach
  • Dalekowschodni – nowość na festiwalu, blok poświęcony kulturze azjatyckiej we wszystkich jej przejawach: od anime i samurajów po k-pop.

Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Ursynowskim Domu Kultury „Alternatywy”. Przybywajcie!

STRONA WYDARZENIA

ARCHIWALNE MATRONATY

null

Wydarzenia i publikacje, które wsparliśmy. Informacje, relacje, galerie zdjęć.

blank

Zjava 13

19–21 stycznia 2024 roku, odbędzie się Zjava 13 – kolejna edycja zimowego konwentu Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki Avangarda.

To impreza nie tylko dla feriowiczów, a dla każdego – jako miła przerwa od pracy i innych obowiązków, wypełnienie noworocznych postanowień o częstszym udziale w fajnych wydarzeniach w okolicy czy późne świętowanie nowego roku w gronie miłośników gier, zwłaszcza tych bez prądu.

Na Zjavie będzie można zagrać w karcianki, planszówki i RPG albo wziąć udział w larpach. Każdy poziom zaawansowania graczy jest mile widziany – nad całym blokiem będą czuwać wolontariusze, którzy chętnie pomogą w wyborze gry na odpowiednim dla was poziomie. Pomiędzy licznymi punktami programu będzie też okazja do odwiedzenia stoisk wystawców.

Zapraszamy do udziału w szczęśliwej trzynastce razem z Whosome. Zobaczymy się w szkole podstawowej nr 388 przy ul. Deotymy 25/33 w sercu warszawskiej Woli.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Książę znikąd - okładka książki

Książę znikąd (Rochelle Hassan)

Brume to spokojne miasteczko w Aerlandii, krainie pełnej potworów. Od zagrożenia oddziela je zaczarowana mgła, która niczym mroźna ściana trzyma monstra z dala od mieszkańców. Nic więc dziwnego, że Roda czuje się w Brume całkiem bezpieczna, a stwory nie robią na niej większego wrażenia.

Jej życie nabiera szalonego rozpędu, gdy dziewczyna ratuje życie rannemu krukowi, co zresztą opisane było w liście od Anonima. Gdy ptak przybiera swą prawdziwą postać młodzieńca imieniem Ignis, Roda zdaje sobie sprawę, że wpuściła zmiennokształtnego do własnego domu. W dodatku kolejne anonimowe wiadomości zawierają wskazówki bezbłędnie odgadujące przyszłość, z której wynika, że spotkanie Rody i Ignisa nie jest przypadkowe…

Gdy tajemnicze listy okazują się mapą prowadzącą daleko poza granice bezpiecznej mgły, człowiek i potwór staną ramię w ramię, by odkryć prawdziwe znaczenie wiadomości.

Brzmi intrygująco? Zachęcamy do przyjrzenia się, najlepiej zamawiając bezpośrednio od wydawcy!

STRONA WYDAWNICTWARECENZJA WHOSOME

Konline 2023Konline 2023

Zapraszamy na czwartą edycję organizowanego przez Stowarzyszenie Avangarda konwentu online. Teroroczna edycja już 20-22 października.

Konline to konwent online tworzony od fanów dla fanów! Narodził w czasie pandemii, żeby walczyć ze smutkiem i poczuciem izolacji. Dzisiaj Konline powstaje już dla rozrywki – by nadal móc pogadać i bawić się z ludźmi z całego świata, nie opuszczając zacisza własnego domu.

Czego się spodziewać?

  • Trochę sesji RPG i prelekcji.
  • Poza tym, tak jak na parapetówkach, co się przyniesie lub zgłosi to będzie.

Udział w konwencie jest całkowicie bezpłatny. Zachęcamy do udziału!

STRONA WYDARZENIARELACJA WHOSOME

blankEchidna (Agnieszka Szmatoła)

Marika Echidnas kiedyś była półboginią. Dziś, po latach włóczęgi, jest zwykłą policjantką w cichym amerykańskim miasteczku. To idealne miejsce, w którym dni upływają spokojnie, ludzie (i nieludzie) są życzliwi, a sprawy kryminalne – banalne. Wciąż jednak pamięta świat, po którym bogowie żyli obok ludzi.

Jest też wiele rzeczy, których nie pamięta.

Matronujemy powieściowemu debiutowi Agnieszki Szmatoły i polecamy Echidnę wszystkim miłośniczkom współczesnej fantasy, czytelniczkom fantastyki miejskiej i tropicielkom motywów mitologicznych, które nie zostały jeszcze ograne przez popkulturę.

Książka jest dostępna w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa Mięta. Premiera: 19 września 2023 roku.

STRONA WYDAWNICTWARECENZJA WHOSOME

Necrovet - okładka książkiNecrovet. Usługi weterynaryjno-nekromantyczne (Joanna W. Gajzler)

Pierwszy tom serii rural fantasy o osobach leczących magiczne stworzenia.

Nakładem wydawnictwa SQN ukazała się – druga już, po nominowanym do Nagrody im. Janusza A. Zajdla Bogu Maszynie – powieść Joanny W. Gajzler. Necrovet opowiada o Florce Kunie, osobie młodej wiekiem, ale już wypalonej zawodowo, która łapie okazję za rogi i ucieka z wielkiego miasta, by rozpocząć pracę jako techniczka w lecznicy weterynaryjnej w małej miejscowości.

Liczy na odpoczynek i głaskanie małych kotków, a czasem też drobne przygody – może ktoś przyprowadzi do gabinetu kozę…? Rzeczywistość jest jednak mniej sielankowa: szefowa okazuje się nie dość, że nekromantką, to jeszcze… nie całkiem żywą; współpracownik jest faunem, a część pacjentów stanowią stworzenia z mitów i baśni. Florka przyjdzie z pomocą papugom, które na skutek wypadku zaczęły władać magią, ulży w cierpieniu mantykorze, a nawet spotka najprawdziwszego jednorożca – a to wszystko ledwo w pierwszym miesiącu pracy.

W świecie, w którym magia obecna jest od niedawna, a ludzie jeszcze nie do końca przywykli do różnorodności gatunkowej swoich sąsiadów, przygoda czeka na każdym kroku, szczególnie w jedynej w swoim rodzaju przychodni oferującej usługi weterynaryjno-nekromantyczne.

STRONA WYDAWNICTWARECENZJA WHOSOME

blankAkademia Ransmoor (Katarzyna Tkaczyk)

Początek roku akademickiego w magicznej uczelni zbliża się wielkimi krokami!

Akademia Ransmoor Katarzyny Tkaczyk to powieść w formie gry paragrafowej, w której pokierujemy losami młodej wiedźmy Medei Rockster. Od naszych decyzji zależy, czy bohaterka sprzymierzy się z wilkołakami, które snują niecny plan spisku, czy straci serce dla buntowniczej elfki Selene, a może zdoła przekonać rektora, wampira Albina de Vertrinair, by jej zaufał… lub rozwikła na własną rękę zagadkę gaju, gdzie drzemią siły niechcące już dłużej być w ukryciu.

Odkryj sekrety na wiele sposobów i przeżyj niezapomniane chwile w Ransmoor. Jedno jest pewne: sześćset siedemdziesiąty siódmy rok akademicki nie będzie taki, jak poprzednie.

STRONA WYDAWNICTWARECENZJA WHOSOME

blank

Kapitularz / Polcon 2023

Trzydniowy, wypakowany atrakcjami festiwal fantastyki. 1-3 września obowiązkowo widzimy się w Łodzi! 

Z ogromną radością matronujemy Kapitularzowi, który w tym roku będzie wyjątkowy z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, siedemnasta już edycja festiwalu odbędzie się w randze Polconu, czyli najstarszego konwentu dla fanów fantastyki w Polsce. Po drugie, Kapitularz organizowany jest pod hasłem „Nowa Wspaniała Planeta – pozytywne wizje przyszłości”, będzie więc twórczo, odkrywczo i, mamy nadzieję, radośnie. Wspólnie z organizatorami zapraszamy do dyskutowania o swoich pasjach, doświadczenia wspaniałej przygody i zagłębiania się w wybrane aspekty przyszłości.

Na Kapitularzu nie zabraknie wspaniałych gości, interesującego programu, naukowych inspiracji, a także emocji związanych z głosowaniem oraz ogłoszeniem zwycięzców Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2022. Nie może was zabraknąć!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Dni Fantastyki 2023 - plakat

XVIII Dni Fantastyki

Już po raz 18 tysiące wielbicieli literatury, komiksów, gier i kultury fantastycznej pojawią się w leśnickim Zamku. W tym roku po raz pierwszy impreza zaistnieje także w centrum miasta i będzie trwała aż 5 dni!

Najstarsza fantastyczna impreza na Dolnym Śląsku rozpocznie się w środę, 23 sierpnia w Mediatece, na pl. Teatralnym, by w piątek przenieść się do leśnickiego Zamku, gdzie będzie czekać jeszcze więcej atrakcji: spotkania dotyczące literatury, komiksów, filmów, mangi i anime, nauki oraz popkultury, rozmowy ze znanymi autor_ami, panele dyskusyjne, turnieje planszówek, konkursy cosplay i wiele innych. Wydarzenie zakończy się tradycyjnie w niedzielę, 27 sierpnia.

Za produkcją festiwalu stoi już nie tylko leśnicki Zamek. Od tego roku dołączyła do niego Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza – największa instytucja kultury zajmującą się literaturą we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Gildia Organizatorów. Ten rok przyniósł też zmianę dla Whosome – nie tylko matronujemy DF-om, ale też jesteśmy ich oficjalnymi gościniami. Zapraszamy!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Fantasmagoria 2023. Plakat

13. Konwent Fantastyki Fantasmagoria

13. edycja Konwentu Fantastyki Fantasmagoria już 14-16 lipca 2023 w Gnieźnie!

Fantasmagoria to wydarzenie, które od ponad 13 lat powstaje z miłości do fantastyki i chęci dzielenia się tą pasją z innymi. Osoby organizujące konwent biorą sobie do serca słowa „od fanów dla fanów”, tworząc miejsce, gdzie w kameralnej i rodzinnej atmosferze małego konwentu można spędzić miło czas oraz nawiązać nowe znajomości.

Podczas trzech dni wypełnionych po brzegi atrakcjami każda osoba lubiąca fantastykę znajdzie coś dla siebie. Manga i anime, prelekcje, planszówkilarpy, RPG, konkursy, karaoke, bitweniakiStar Wars – to i wiele więcej będzie czekać na uczestników 13. Fantasmagorii. Ważnymi i ciekawymi punktami program są również spotkania z niezwykłymi gośćmi, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami, oraz konwentowy konkurs cosplayod lat gromadzący liczną publiczność.

Wstęp na konwent jest całkowicie darmowy!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

SkierCon 2023 - grafika do sekcji matronaty

SkierCon 2023

Dziesiąta edycja konwentu organizowanego w „krainie jogurtem i serkiem płynącej”.

Po raz kolejny z wielką przyjemnością obejmujemy matronatem konwent SkierCon, od lat przyciągający do centrum Polski miłośników fantastyki i popkultury z całego kraju. Czy tegorocznej, jubileuszowej edycji uda się pobić zeszłoroczny rekord 1500 uczestników? Niewykluczone! SkierCon rokrocznie udowadnia, że w małych konwentach organizowanych przez lokalnie działających entuzjastów fantastyki, popkultury i słowiańszczyzny leży ogromny potencjał.

SkierCon to ponad 600 godzin prelekcji, wykładów, paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, turniejów gier wszelakich i wielu innych atrakcji pod dachem i w plenerze. Cech SkierCon, organizator konwentu, na pewno zadba o to, abyście się nie nudziły_li!

Zachęcamy serdecznie do odwiedzenia Skierniewic 28-30 lipca. Widzimy się!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Bazyliszek - plakat

Bazyliszek 2023

Bazyliszek to darmowy festiwal fantastyki i gier bez prądu organizowany przez warszawskie Stowarzyszenie Avangarda. Tegoroczna edycja potrwa od 30 czerwca do 2 lipca.

Na Bazyliszku czekają na was otwarty cały czas gamesroom, gdzie zagracie w dziesiątki gier planszowych, blok popularnonaukowy z ciekawymi tematami przedstawionymi w prosty sposób, gry RPG i wszystko, co z nimi związane, popkulturowe prelekcje o najnowszych książkach, serialach i grach oraz fantastyczni wystawcy i ich niesamowite produkty.

To wydarzenie otwarte na wszystkie osoby, niezależnie od ich wieku czy tego, czy kiedykolwiek były na konwencie. Fascynuje was The last of us? Lubicie zagrać czasem w „Osadników”? Seriami czytacie książki, od Tolkiena po Igrzyska śmierci? A może dopiero chcecie spróbować tych rzeczy? Jeśli tak, to Bazyliszek jest dla was. Matronujemy i zapraszamy!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Cały człowiekCały człowiek

Antologia opowiadań fantastycznych poruszających temat niepełnosprawności i neuroróżnorodności.

W skład tomu wchodzi osiem opowiadań, wstęp autorstwa Ginny Nawrockiego oraz sześć prac graficznych, stworzonych tak przez osoby już znane w fandomie, jak i dopiero rozpoczynające swoją drogę z fantastyką.

Wśród opowiadań i grafik znalazły się i fantasy, i science-ficion, i postapo i opowieść rozgrywająca się w Japonii epoki samurajów, a także świat całkowicie obcy oraz magiczna Warszawa – z reprezentacją m.in. autyzmu, niepełnosprawności ruchowych czy niedowidzenia.

Antologia jest darmowa i dostępna na stronie Grupy Wydawniczej Alpaka. Można ją pobrać w formatach epub, mobi oraz pdf.

POBIERZ CAŁEGO CZŁOWIEKA

blank

Zjava 12

Dwunasta edycja warszawskiego konwentu Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki Avangarda.

Zjava to trzydniowa impreza poświęcona wszelkiego rodzaju grom bez prądu (m.in. planszówkom, larpom, grom RPG, karciankom). Coś dla siebie znajdą zarówno weterani, jak i początkujący gracze.

Organizatorzy zapewniają:

– wspaniałą zabawę z nowymi i starszymi grami;
– wyszkolonych wolontariuszy, którzy pomogą poznać gry od podszewki bez ślęczenia nad podręcznikami i instrukcjami;
– Szkrab Strefę dla najmłodszych, w której dzieciaki postawią pierwsze kroki w RPG i planszówkach;
– ciekawe prelekcje i pokazy związane z grami.

Wydarzenie odbędzie się w szkole przy ul. Deotymy 25/33 w weekend 17-19 lutego 2023 roku. Zapraszamy!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Ścieżki wyobraźni. Niewidoczne

Antologia Niewidoczne

Szósty tom serii Ścieżki wyobraźni, wydawanych przez Sekcję Literacką „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki.

Antologie ukazują się raz do roku, temat każdego zbioru ustalany jest wspólnie przez osoby należące do sekcji. Każda z nich może zgłosić swój tekst i może zagłosować na teksty innych, wybierane są teksty, które zwyciężyły w głosowaniu.

Tomy serii przygotowywane są głównie własnymi siłami członków sekcji. Dotychczas w serii ukazały się: Zabawa w BogaSkafander i melonikRozstajeInkszy welt i Sztuka przegrywania.

Antologia Niewidoczne to szósty tom serii, jej premiera odbyła się na Imladrisie 2022. Wydanie elektroniczne można pobrać bezpłatnie ze strony Sekcji Literackiej „Logrus”.

POBIERZ NIEWIDOCZNEARTYKUŁY WHOSOME

Rzecz niepospolita

Rzecz niepospolita – antologia opowiadań niesamowitych

Polska jaka jest – każdy widzi. Ale czy na pewno? Czasem retuszujemy ją, by ukryć skazy, czasem tworzymy prześmiewcze karykatury. Jeśli jednak spojrzymy trzeźwo, bez sentymentów i uprzedzeń, okaże się, że Polska jest krajem… dziwnym. Ubocznym, rozdartym, stojącym na rozdrożach. Ale rozdroża to także swoiste centrum, miejsce zbiegu dróg, łącznik między Wschodem i Zachodem, przeszłością i przyszłością.

Skupmy się więc na tym dziwnym miejscu i opowiedzmy o nim w sposób wymykający się uproszczonym narracjom. Pokażmy grozę i niesamowitość czające się w lśniących galeriach handlowych oraz cudowność schowaną za garażami z blachy falistej. Zajrzyjmy do wielkich ośrodków miejskich, wsi położonych na skraju cywilizacji, miejsc pozbawionych nazwy. Sięgnijmy po fantastykę, bo realizm nie wystarczy, by opowiedzieć o wszystkim, co się tu dzieje.

Polska to rzecz prawdziwie niepospolita.

Na antologię Rzecz niepospolita składa się piętnaście opowiadań polskich autorek i autorów. Pomysłodawcą i redaktorem prowadzącym jest Artur Nowrot. Książkę wydała Grupa Wydawnicza Alpaka.

POBIERZ RZECZ NIEPOSPOLITĄ

blankZin absurdystyczny Mlem!

Mlem! to magazyn promujący lekką i absurdalną fantastykę, który narodził się po tym jak w 2018 roku temu zmarło Kill The Fez!

Trzeci, a raczej dziesiąty numer magazynu Mlem!

Znajdziecie w środku fantastykę, absurd i trochę powagi; opowiadania, wiersz, grafiki, a także dział z ogłoszeniami.

Tematem przewodnim numeru jest dżenderowa euforia. Zapraszamy również do pobrania poprzednich dwóch numerów Mlem!, poświęconych kotom w kosmosie oraz morzom i oceanom.

Mlem! wydaje Grupa Wydawnicza Alpaka.

POBIERZ MLEM!

Imladris 2022 plakat

Polcon Imladris

Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką wraca ze swoją wyjątkową, jubileuszową XX edycją w randze Polconu. 11-13 listopada widzimy się w Krakowie!

Konwent po pandemii powraca do swojej stacjonarnej formy. W tym roku odbędzie się w dwóch lokalizacjach w samym centrum zabytkowego Krakowa, tradycyjnie już w Liceum Ogólnokształcącym XLII im. A. Mickiewicza, oraz w nowej lokalizacji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Organizatorzy zapraszają wszystkich fanów fantastyki z całej Polski do Krakowa na wspólne święto fantastyki w cieniu wawelskiego wzgórza, smoków, krakowskich baśni i legend.

Na Imladrisie nie zabraknie wspaniałych gości, interesującego programu, naukowych inspiracji, a także emocji związanych z głosowaniem oraz ogłoszeniem zwycięzców Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2021.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Pasja Minicon 2022

Pasja MiniCon 2022

Piąta edycja konwentu już 4-6 listopada 2022 roku. Matronujemy i polecamy!

Pasja Minicon to konwent fantastyczny organizowany przez Bibliotekę Gdynia wraz z grupą inicjatywną Ratel Squad. Całość imprezy poświęcona będzie szeroko rozumianej fantastyce: tak literaturze, jak i najbardziej kreatywnych jej przejawów w kulturze popularnej.

Interesujesz się literaturą fantastyczną? Komiksem? Mangą? Anime? A może uwielbiasz, jak ktoś opowiada o zwierzakach w kulturze popularnej albo odkrywa przed tobą jakieś ciekawe zagadnienia naukowe? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi „tak” – to z pewnością znajdziesz coś dla siebie w trakcie Pasja Miniconu! Udział w imprezie jest bezpłatny.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

blank

XVIII Dni Fantastyki

Zapraszamy na kolejną edycję Dni Fantastyki! Już pod koniec sierpnia spotykamy się we Wrocławiu!

Dni Fantastyki są organizowane we Wrocławiu od 2004 roku, co czyni je najstarszym dolnośląskim festiwalem poświęconym szeroko pojętej fantastyce, ujętej w formie literackiej, filmowej, artystycznej, komiksowej czy związanej z grami. Jak co roku Centrum Kultury Zamek jest miejscem, w którym zbierają się zarówno fani, jak i twórcy fantastyki – od pisarzy zaczynając, a na reżyserach czy aktorach kończąc.

W tym roku Dni Fantastyki odbędą się w sierpniu – od 26 do 28, a ich motywem przewodnim XVIII Dni Fantastyki będą granice magii. Temat będzie łączył elementy słowiańskiego folkloru, mitów, baśni i legend, zahaczając o motywy magiczne w przyrodzie i realizm magiczny, na fantastycznych postaciach czyniących magię kończąc.

Pobudźcie swoją wyobraźnię, odkurzcie starą różdżkę, spakujcie słowiański bestiariusz i fasolki wszystkich smaków do plecaka i przybywajcie!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

SkierCon 2022

SkierCon 2022

Już pod koniec lipca widzimy się w Skierniewicach. Matronujemy i zapraszamy!

Od 2013 roku Skierniewice zakrzywiają czasoprzestrzeń i gromadzą na trzy dni fanów szeroko rozumianej fantastyki, nauki i słowiańszczyzny z całej Polski. SkierCon na stałe wpisał się do kalendarza imprez miejskich, a w momencie, gdy nie mógł być przeprowadzony na żywo, został zrealizowany w formie nagrań, które można obejrzeć na kanale YouTube „CF SkierCon”.

SkierCon to dynamicznie rozwijający się konwent, urzekający miłym fandomowemu sercu połączeniem małego, lokalnego wydarzenia wakacyjnej fiesty oraz nowoczesności rozwiązań logistycznych i organizacyjnych. Wydarzenie organizowane jest tak, aby zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy mogli się dobrze bawić, spotykać znakomitych gości, uczestniczyć w konkursach, turniejach planszówkowych i komputerowych.

Tegoroczna edycja SkierConu będzie miała miejsce 29-31 lipca. Do zobaczenia!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Serialcon 2022SerialCon 2022

Zapraszamy na kolejną, aż czterodniową edycję SerialConu! Już 30 kwietnia spotykamy się w Krakowie.

Pierwszy SerialCon odbył się w listopadzie 2014 roku w budynkach Biblioteki Publicznej i Arteteki w Krakowie, przyciągając blisko 800 uczestników i zbierając wiele pozytywnych ocen.

Kolejne edycje były już dłuższe – w tym roku SerialCon potrwa cztery dni. Rozszerzyła się również formuła wydarzenia i ma ono charakter międzynarodowy.

Na SerialConie wysłuchać można prelekcji i debat z udziałem zaproszonych gości, a są wśród nich opiniotwórczy blogerzy popkulturalni, eksperci ze środowisk akademickich, pisarze, osoby pracujące przy produkcji seriali i oddani fani. W kinie natomiast obejrzeć można najciekawsze seriale.

STRONA WYDARZENIA

blankKonline 2022

Zapraszamy na trzecią edycję avangardowego konwentu online, czyli Konline 2022!

Konline to impreza odbywająca się całkowicie online, w której możecie wziąć udział bez ruszania się z domu! Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-6 marca.

W trakcie eventu będziecie mogli:
– zagrać w RPGi u różnych MG i z graczami z całego swiata
– wysłuchać prelekcji i wziąć udział w dyskusjach
– spotkać się w wirtualnej rzeczywistości z innymi fanami gier bez prądu.

Udział w konwencie jest całkowicie bezpłatny.

Organizatorzy zapraszają do zgłaszania punktów programu: paneli, prelekcji oraz sesji RPG. Gorąco zachęcamy!

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Pasja MiniCon 2021

Pasja Minicon 2021Pasja Minicon to konwent fantastyczny organizowany przez Bibliotekę Gdynia wraz z grupą inicjatywną Ratel Squad. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2021 roku.

Ze względów na tak-jakby-postapokalityczny scenariusz roku 2021, tym razem Minicon odbędzie się online, więc możecie wpadać na wydarzenie na wygodnie – w kapciach (oczywiście można też zasiadać przed ekranem w pełnym cosplayu)!

Całość imprezy poświęcona będzie szeroko rozumianej fantastyce: tak literaturze, jak i najbardziej kreatywnym jej przejawom w kulturze popularnej. Udział w konwencie jest bezpłatny.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Copernicon w Cyberprzestrzeni

Copernicon 2021Copernicon jest wydarzeniem skierowanym do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 września i będzie już 11 odsłoną festiwalu odbywającego się od 2010 roku na terenie Torunia.

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w Cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwi ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

Dla uczestników planowanych jest wiele zróżnicowanych aktywności. W programie tegorocznego Coperniconu znajdą się między innymi prelekcje, pokazy, warsztaty z użyciem tablic interaktywnych, gry RPG, konkurs cosplay i wiele innych atrakcji.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

XVII Dni Fantastyki

XVII Dni FantastykiDni Fantastyki (kryptonim: DF) to najstarsza impreza fantastyczna na Dolnym Śląsku – pierwsza jej edycja odbyła się w 2004 roku. Od tamtego czasu, z roku na rok przyciąga coraz więcej fantastycznych stworzeń – zarówno uczestników, jak i gości: pisarzy, filmowców, aktorów – w skrócie – twórców fantastyki.

Tegoroczna odsłona festiwalu otworzy przed uczestniczkami wrota do Nowego Fantastycznego Świata. W dniach 20-22 sierpnia 2021, tradycyjnie w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, twórcy DF-ów zapraszają do badania możliwych ścieżek rozwoju dla rasy ludzkiej oraz potencjalnych ziemskich i kosmicznych zagrożeń, które będą na nas czyhały w przyszłości. Jeśli chcecie pobudzić wyobraźnię i urozmaicić ją o kontakty z życiem pozaziemskim, apokaliptyczne proroctwa czy wyścigi korporacji do władzy, to koniecznie przybądźcie na nadchodzące XVII Dni Fantastyki.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Focon – Fantasy Online Convention

Focon - Fantasy Online Convention - plakat

Focon to konwent stworzony specjalnie na potrzeby rzeczywistości wirtualnej. Dzięki jego niematerialnej formie Focon ogranicza tylko wyobraźnia organizatorów.

Ani czas, ani przestrzeń nie są przeszkodą, wydarzenie jest otwarte na prelegentów, wystawców, a także uczestniczki ze wszystkich kontynentów. Organizatorzy przygotowali liczne prelekcje i spotkania, stoiska wystawców, konkurs cosplay i grę konwentową. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME
null

Obejmujemy matronaty nad twórczością i wydarzeniami z obszaru szeroko pojętej popkultury i fantastyki… i nie tylko!
Zapraszamy do kontaktu!