Matronujemy

Wydarzenia, książki, magazyny i inne dzieła popkultury pod matronatem Whosome.

Rzecz niepospolita

Rzecz niepospolita – antologia opowiadań niesamowitych

Polska jaka jest – każdy widzi. Ale czy na pewno? Czasem retuszujemy ją, by ukryć skazy, czasem tworzymy prześmiewcze karykatury. Jeśli jednak spojrzymy trzeźwo, bez sentymentów i uprzedzeń, okaże się, że Polska jest krajem… dziwnym. Ubocznym, rozdartym, stojącym na rozdrożach. Ale rozdroża to także swoiste centrum, miejsce zbiegu dróg, łącznik między Wschodem i Zachodem, przeszłością i przyszłością.

Skupmy się więc na tym dziwnym miejscu i opowiedzmy o nim w sposób wymykający się uproszczonym narracjom. Pokażmy grozę i niesamowitość czające się w lśniących galeriach handlowych oraz cudowność schowaną za garażami z blachy falistej. Zajrzyjmy do wielkich ośrodków miejskich, wsi położonych na skraju cywilizacji, miejsc pozbawionych nazwy. Sięgnijmy po fantastykę, bo realizm nie wystarczy, by opowiedzieć o wszystkim, co się tu dzieje.

Polska to rzecz prawdziwie niepospolita.

Na antologię Rzecz niepospolita składa się piętnaście opowiadań polskich autorek i autorów. Pomysłodawcą i redaktorem prowadzącym jest Artur Nowrot. Książkę wydała Grupa Wydawnicza Alpaka.

POBIERZ RZECZ NIEPOSPOLITĄ

Mlem! Koty w kosmosie

Zin absurdystyczny Mlem!

Mlem! to magazyn promujący lekką i absurdalną fantastykę, który narodził się po tym jak w 2018 roku temu zmarło Kill The Fez!

Drugi, a raczej dziewiąty numer magazynu Mlem!

Znajdziecie w środku fantastykę, absurd i trochę powagi; opowiadania, komiksy, grafiki i ilustracje, a także dział z ogłoszeniami oraz gry i zabawy.

Tematem przewodnim numeru są koty w kosmosie. Zapraszamy również do pobrania pierwszego, a właściwie ósmego numeru Mlem!, poświęconego morzom i oceanom.

Mlem! wydaje Grupa Wydawnicza Alpaka.

POBIERZ MLEM!

ARCHIWALNE MATRONATY

null

Wydarzenia, które wsparliśmy. Informacje, relacje, galerie zdjęć.

Pasja MiniCon 2021

Pasja Minicon 2021Pasja Minicon to konwent fantastyczny organizowany przez Bibliotekę Gdynia wraz z grupą inicjatywną Ratel Squad. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2021 roku.

Ze względów na tak-jakby-postapokalityczny scenariusz roku 2021, tym razem Minicon odbędzie się online, więc możecie wpadać na wydarzenie na wygodnie – w kapciach (oczywiście można też zasiadać przed ekranem w pełnym cosplayu)!

Całość imprezy poświęcona będzie szeroko rozumianej fantastyce: tak literaturze, jak i najbardziej kreatywnym jej przejawom w kulturze popularnej. Udział w konwencie jest bezpłatny.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Copernicon w Cyberprzestrzeni

Copernicon 2021Copernicon jest wydarzeniem skierowanym do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-26 września i będzie już 11 odsłoną festiwalu odbywającego się od 2010 roku na terenie Torunia.

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w Cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwi ona uczestnictwo w festiwalu z dowolnego miejsca na świecie bez utraty unikalnej atmosfery konwentu fantastyki oraz stworzenie wrażenia faktycznej bliskości z innymi uczestnikami.

Dla uczestników planowanych jest wiele zróżnicowanych aktywności. W programie tegorocznego Coperniconu znajdą się między innymi prelekcje, pokazy, warsztaty z użyciem tablic interaktywnych, gry RPG, konkurs cosplay i wiele innych atrakcji.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

XVII Dni Fantastyki

XVII Dni FantastykiDni Fantastyki (kryptonim: DF) to najstarsza impreza fantastyczna na Dolnym Śląsku – pierwsza jej edycja odbyła się w 2004 roku. Od tamtego czasu, z roku na rok przyciąga coraz więcej fantastycznych stworzeń – zarówno uczestników, jak i gości: pisarzy, filmowców, aktorów – w skrócie – twórców fantastyki.

Tegoroczna odsłona festiwalu otworzy przed uczestniczkami wrota do Nowego Fantastycznego Świata. W dniach 20-22 sierpnia 2021, tradycyjnie w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, twórcy DF-ów zapraszają do badania możliwych ścieżek rozwoju dla rasy ludzkiej oraz potencjalnych ziemskich i kosmicznych zagrożeń, które będą na nas czyhały w przyszłości. Jeśli chcecie pobudzić wyobraźnię i urozmaicić ją o kontakty z życiem pozaziemskim, apokaliptyczne proroctwa czy wyścigi korporacji do władzy, to koniecznie przybądźcie na nadchodzące XVII Dni Fantastyki.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME

Focon – Fantasy Online Convention

Focon - Fantasy Online Convention - plakat

Focon to konwent stworzony specjalnie na potrzeby rzeczywistości wirtualnej. Dzięki jego niematerialnej formie Focon ogranicza tylko wyobraźnia organizatorów.

Ani czas, ani przestrzeń nie są przeszkodą, wydarzenie jest otwarte na prelegentów, wystawców, a także uczestniczki ze wszystkich kontynentów. Organizatorzy przygotowali liczne prelekcje i spotkania, stoiska wystawców, konkurs cosplay i grę konwentową. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia.

STRONA WYDARZENIAARTYKUŁY WHOSOME
null

Obejmujemy matronaty nad twórczością i wydarzeniami z obszaru szeroko pojętej popkultury i fantastyki… i nie tylko!
Zapraszamy do kontaktu!