Udało mi się ponownie obejrzeć pierwsze przygody Dziesiątego Doktora. Jak wypada 2 seria Doctor Who?
Do 2 serii nie wracałem zbyt często. A jeśli tak to oglądałem odcinki, które uważałem za ważne dla dalszej fabuły lub te, które dawały mi frajdy. Nie pamiętam więc czy kiedykolwiek robiłem rewatch całości. Ta już za mną, a moje rozmyślenia i wrażenia starałem się spisywać w tekstach. Teraz pora na podsumowanie całej serii, a także przyjrzeniu się dodatkom na Blu-ray.
2 seria jest dobra, a odcinek ją otwierający jest zdecydowanie lepszy od Rose. Pierwsza połowa jest naprawdę fajna i dobrze mi się ją oglądało. Mój ulubiony odcinek to The Girl in the Fireplace. Wzbudził we mnie najwięcej emocji, mimo że nie jest finałem serii. Steven Moffat stworzył kolejną genialną i poruszającą historię. Zdecydowanie można ją polecić osobom, które jeszcze nie widziały serialu, dobrze zagra jako oddzielna opowieść. Słabo wypada Fear Her, które traktuję jako taki zapychacz. Pomysł był fajny, wykonanie poniżej średniej. O Love & Monsters chcę zapomnieć, choć dobrze się ogląda ten odcinek, ale jego absurdy i głupie pomysły oraz niesmaczne żarty psują odbiór. Najmniej podobała mi się dwuczęściowa historia z Oodami i Bestią. Wynudziłem się, choć czasem było strasznie i creepy, ale ogólnie do mnie nie trafiła (zarówno za pierwszym razem, gdy oglądałem ten odcinek, jak i teraz, gdy oglądałem go jakby na świeżo, bo prawie nic z niego nie pamiętałem).
To pierwsza seria z Dziesiątym Doktorem. Możemy od razu rozpoznać kontrast pomiędzy nim a jego poprzednią inkarnacją. Dziesiąty jest zazwyczaj szczęśliwy, cieszy się małymi szczegółami, jest pełny życia i ciekawości. Rzadko zdarza się, że jest marudny. A agresywny i zacięty jest zdecydowanie rzadziej niż jego poprzednik. Bardziej lubi także żartować i pogrywać z wszechświatem, takie mam wrażenie. Dla Rose jest w stanie zrobić wszystko, dlatego z bólem serc przychodzi mu rozstanie z nią. Dziesiąty jednak stara się to ukrywać, przynajmniej przed Rose. Czy towarzyszka ma na niego taki wpływ jak na Dziewiątego? Wydaje mi się, że nie. Tutaj weszli na poziom partnerstwa (lub czegoś więcej), ufają sobie i chyba nie ma między nimi żadnej sprzeczki, a przynajmniej nic poważnego sobie nie przypominam.
Rose staje się coraz pewniejsza siebie. Widzimy także, co z każdą kolejną historią jest bardziej samowystarczalna, nie musi aż tak opierać się na Doktorze. Myśli, podejmuje decyzje, pomaga na własną rękę. Oczywiście wszechświat cały czas ją zachwyca i zaskakuje. Nie boi się niebezpieczeństw i praktycznie nie wraca do domu. Szkoda mi jej relacji z Mickeyem, która cały czas stoi pod znakiem zapytania i ciężko jest uznać, czy są razem czy nie. Rose jest zdecydowanie zazdrosna o Doktora. A on staje się dla niej najważniejszą rzeczą we wszechświecie. Dziewczyna nie wyobraża sobie, żeby mogła go opuścić i co jakiś czas podkreśla, że chce z nim zostać na zawsze. Kocha Dziesiątego Doktora, ale wyznaje mu to, gdy jest już za późno.
Story arc to Torchwood – słowo, które już padło w poprzedniej serii. To tajemnicza organizacja zajmująca się obcymi. Widz wie, że utworzyła ją królowa Wiktoria, by bronić Wielką Brytanię przed kosmitami, w tym Doktorem. Przez cały sezon nazwa ta pada, jednak nie przykuwa tak uwagi jak tajemnicze Bad Wolf (które pojawiało się też w napisach). Jednak moim zdaniem rozwiązanie i sam „występ” instytucji jest o wiele ciekawszy niż to, co zaserwowano nam w 1 serii. Szczególnie że Torchwood współpracowało jako tako z Doktorem, a nie z nim walczyło. Dla mnie na plus.
Tak jak przy podsumowaniu 1 serii, tak i tutaj chciałbym przyjrzeć się temu, jak kręcono 2 serię. W pierwszym bloku produkcji powstały odcinki The Christmas Invasion, School Reunion oraz New Earth. Nie kręcono więc ich w takiej kolejności, jak były emitowane. Drugi blok produkcji to odcinki Tooth and Claw oraz The Girl in the Fireplace. Następnie ekipa nakręciła Rise of the Cybermen, The Age of Steel, Army of Ghosts i Doomsday. Odcinki z Cybermenami były więc kręcone jeden po drugim. Ale to nie koniec, bo w ramach tego bloku nakręcono także Born Again (Children in Need) oraz Attack of the Graske (interaktywny odcinek na życzenie ,później dostępny na stronie serialu). Czwarty blok produkcji to odcinki The Idiot’s Lantern oraz Fear Her. Ostatnie dwa bloki były realizowany jednocześnie, ale osobno. Jedna ekipa tworzyła Love & Monsters, a druga The Impossible Planet oraz The Satan Pit. Ostatnie sceny, jakie Billie Piper nakręciła jako Rose, pochodziły więc z odcinków 8 i 9 (w którym przepowiedziano, że umrze).
Wydanie na Blu-ray ma kilka dodatków, ale w porównaniu z 1 serią były dla mnie dość nudne. Zawarto w nich oczywiście Doctor Who Confidential Cut Down, z którego wyciągnąłem kilka ciekawostek:
- Nowa Nowa Ziemia kręcona była w Swansea.
- Po pocałunku Doktora i Rose (który pojawił się w zwiastunie) wielu „fanów” się oburzyło i stwierdziło, że Doctor Who się skończył.
- Noel Clarke zepsuł K9 podczas kręcenie sceny w samochodzie w School Reunion.
- Sophia Myles, która zagrała Madame de Pompadour, dostała rolę, nie ubiegając się o nią.
- Mogliśmy zobaczyć, jak przebiega proces tworzenia odcinka, czasem zmiany zachodziły podczas wspólnego czytania scenariusza.
- Przez 3 dni kręcono sceny z udziałem konia w The Girl in the Fireplace. Osobno kręcony był tłum ludzi, wybijanie szyby i David Tennant na koniu.
- W The Idiot’s Lantern aktorzy, którzy grali mieszkańców pozbawionych twarzy, nie mieli masek, a kropki do CGI na twarzy. Pusta twarz była dorobiona komputerowo.
- Podczas tworzenia Ooda rozważane były różne wyglądy postaci.
- Śmierć Scooti w The Impossible Planet była kręcona w basenie pod wodą, tak aby świetne wyglądała i przypominała lewitowanie w kosmosie.
- Potwora z Love&Monsters zaprojektował 9-latek w ramach konkursu.
- Ekipa otrzymała wiadomości od rodziców, że Abzorbaloff przeraził dzieci, ale cieszyli się, że tak się stało – to nie były skargi.
- Dzięki wprowadzeniu formuły Doctor-lite ekipa kręciła jednocześnie 8, 9 i 10 odcinek w dwóch różnych ekipach. David Tennant stwierdził, że to dziwne, że gdzieś kręcony jest Doctor Who bez niego, gdy on kręci swoje sceny w innym miejscu.
- Ekipa miała straszne problemy z kotem w Fear Her. Zwierzę zdecydowanie nie chciało się słuchać.
- Russell T Davies wiedział, że Billie Piper odejdzie z serialu, odkąd zaczął tworzyć 2 serię.
- Showrunner nie chciał zabić Rose, bo twierdził, że Doctor Who jest mimo wszystko serialem o optymizmie.
Wydanie na Blu-ray, na którym znajduje się 2 seria składa się z trzech płyt. Na pierwszej znajdziemy filmiki kręcone przez Billie Piper oraz Born Again, czyli krótki prequel odcinka świątecznego po 1 serii. Na drugiej umieszczono wpadki i usunięte sceny. Te, które przychodzą mi na myśl, to Dziesiąty, który po regeneracji ma problem z powiedzeniem słów Dziewiątego, czyli fantastic. Jake w odcinku The Rise of the Cybermen zostaje zauważony, gdy kręci porywanie bezdomnych z ulicy (w finałowej wersji śmieszne było, że nikt go nie zauważył). Jest także wzmianka o tym, że on i Ricky (alternatywna wersja Mickeya) są gejami i byli parą. Na trzeciej płycie są wspomniane wyżej Doctor Who Confidential, w których możemy przypatrzeć się, jak tworzono każdy z odcinków. Jest także obszerny, bo trwający prawie 1,5 godziny materiał wideo od Davida Tennanta, w którym widzimy prace na planie oraz jego wrażenia. Jego pierwszy dzień na planie serialu to 18 lipca 2005 roku.
Podsumowując, 2 seria ma wiele ciekawych i obiecujących odcinków. Jej pierwsza część (odcinki 1-6) jest ciekawa i wciągająca. Chętnie do nich wracam. Później jednak historie nie są aż tak ciekawe, a historia z Bestią strasznie mnie wynudziła i zdecydowanie długo nie chcę do niej wracać, wolałbym także zapomnieć o przygodach Eltona czy problemach z małą dziewczynką, która wciąga ludzi z osiedla przez rysunki. Patrząc na całość – moim zdaniem jest to gorsza seria od pierwszej. Nie będę ukrywał, że Dziesiąty sprawia mi więcej radości niż Dziewiąty, a finał łamie mi serce za każdym razem. Jednak sprawiedliwie oceniając, przy 1 serii bawiłem się lepiej. A teraz czeka na mnie pewna panna młoda…
2 Seria: 3/5 TARDISek
Scenarzyści: Russell T Davies, Toby Whithouse, Steven Moffat, Tom MacRae, Marc Gatiss, Matt Jones, Matthew Graham
Reżyserzy: James Hawes, Euros Lyn, Graeme Harper, James Strong, Dan Zef
Teksty z cyklu Clever Boy ogląda znajdziecie tutaj.
Dziennikarz, uwielbia herbatę i wino. Kocha Dwunastego Doktora i Donnę. W wolnej chwili wychodzi z domu, bo nie znosi samotności. Uwielbia życie w mieście. Ogląda dziesiątki seriali, śledzi i bawi się popkulturą, gra na konsoli. Stara się rozbawiać ludzi w każdej możliwej okazji, żeby świat nie był ponury. Ogarniacz czasu i przestrzeni.