Od premiery w 1963 roku wiele osób aktorskich wystąpiło w Doctor Who, towarzysząc w podróży Władcy Czasu, ale niewiele pozostało w serialu na długo. Fani prawie zawsze przeżywają odejścia towarzyszek i towarzyszy. Dlaczego aktorki i aktorzy decydowali się odejść z serialu? Przed wami pierwsza część tekstu.
Na przestrzeni lat w Doctor Who pojawiło się wiele osób aktorskich w roli towarzyszek i towarzyszy tytułowego Władcy Czasu, ale niewiele pozostało w serialu na długo. Doctor Who pierwotnie został przedstawiony w BBC w 1963 roku, szybko stając się jednym z najbardziej popularnych seriali w telewizji, przynajmniej do anulowania go w 1989 roku. Po nieudanej próbie wznowienia go w 1996, serial powrócił z hukiem w 2005 pod nadzorem Russella T Daviesa. Kilkanaście osób aktorskich podjęło się pożądanej roli tytułowej Doktor_, a o wiele więcej zagrało towarzyszki i towarzyszy ich wypraw, z czego większość odchodziła po zaledwie jednym lub dwóch sezonach.
Na początku istnienia serialu rola towarzyszek i towarzyszy sprowadzała się do postaci drugoplanowej, stanowiącej oczy i uszy widowni, podczas gdy Doktor przekazywał mnóstwo informacji o rozmaitych czasach i planetach, na których akurat się znaleźli. Jednak, szczególnie po wznowieniu serialu w 2005 roku, towarzyszki zaczęły odgrywać znacznie większe role w Doctor Who, eksplorującym ich historie i rodziny, a ich wpływ na tytułowego bohatera stawał się coraz bardziej znaczący.
Przeczytajcie pierwszą część naszego kompendium wiedzy o tym, dlaczego dana aktorka lub aktor odeszli z serialu i zrezygnowali z roli towarzysz_ Doktor_.
Carole Ann Ford (Susan Foreman)
Carole Ann Ford grała w latach 1963-1964 Susan Foreman, jedną z towarzyszek Pierwszego Doktora, a zarazem jego wnuczkę. O ile Ford początkowo cieszyła się swoją rolą, szybko okazało się, że obiecano jej rzeczy, które nie miały zostać spełnione. Powiedziano jej, że Susan będzie akrobatyczną bohaterką z telepatycznymi mocami, ale napisano tę postać jako zwykłą nastolatkę. Niezadowolona z niemożliwości spełnienia swoich ambicji związanych z postacią, Ford odeszła z Doctor Who w 1964 roku w historii The Dalek Invasion Of Earth, po tym jak zakończyła się jej umowa. Do swojej roli powróciła raz, w 1983 roku na odcinek specjalny w dwudziestą rocznicę serialu The Five Doctors.
W swojej ostatniej historii Susan zakochała się w rebeliancie walczącym o wolność Davidzie Campbellu. Gdy wraz z Doktorem i pozostałymi towarzyszami udało jej się uwolnić Ziemię od panowania Daleków, Doktor zrozumiał, że Susan dorosła i powinna dać szansę miłości. Pozostawił więc ją z ukochanym, obiecując, że kiedyś wróci.
Jacqueline Hill (Barbara Wright)
Jacqueline Hill wcielała się w latach 1963-1965 w Barbarę Wright, nauczycielkę w Coal Hill School w Londynie. Była pierwszą z ludzkich towarzyszek Doktora. Wraz z Ianem Chestertonem zaczęła interesować się ich nietuzinkową uczennicą Susan, i w efekcie szybko znalazła się na pokładzie TARDIS. Barbarę i Iana łączyła romantyczna relacja w serialu, więc kiedy nadszedł czas, para odeszła wspólnie, podczas historii The Chase w 1965 roku. Po dwóch latach udział w serialu zaczął się stawać obciążeniem i Hill czuła, że osiągnęła wszystko, co mogła, poprosiła więc ówczesną producentkę Verity Lambert, by jej postać opuściła serial, a ten mógł spróbować czegoś nowego bez oryginalnych towarzyszy na pokładzie TARDIS.
Chociaż Barbara cieszyła się z podróży w czasie i przestrzeni, podczas których przeżyła wiele przygód i dużo się nauczyła, cały czas chciała wrócić do domu – w końcu na początku przygód została dosłownie porwana przez Pierwszego Doktora. Wraz z Ianem udało się im trafić na Ziemię do 1965 roku, dwa lata po tym, jak zniknęli.
William Russell (Ian Chesterton)
William Russell odgrywał w latach 1963-1965 Iana Chestertona, nauczyciela nauk ścisłych w Coal Hill School w Londynie, który razem z Barbarą trafił do TARDIS po tym, jak chciał dowiedzieć się więcej o swojej uzdolnionej uczennicy Susan. Russell nigdy nie planował zostać w serialu tak długo, pragnął powrócić do pracy w teatrze. Czując się spełniony w roli, poprosił Verity Lambert o zamknięcie jego serialowej historii i danie Ianowi i Barbarze szczęśliwego zakończenia. William Russell odegrał swoją rolę ponownie w 2022 roku w odcinku specjalnym na 100-lecie BBC The Power of the Doctor, jako członek grupy wsparcia byłych towarzyszy Doktor_.
W serialu Ian powrócił wraz z Barbarą do domu, dwa lata po tym jak pierwszy raz wyruszyli na przygodę w TARDIS z Pierwszym Doktorem.
Maureen O’Brien (Vicki)
Maureen O’Brien odgrywała Vicki w dziewięciu historiach (trzydziestu ośmiu odcinkach) w 1965 roku, podróżując z Pierwszym Doktorem po odejściu jego wnuczki Susan. O’Brien desperacko pragnęła odejść praktycznie zaraz po rozpoczęciu roli, po zdaniu sobie sprawy, w co się wpakowała, ale to zmiana osoby produkującej serial przypieczętowała losy młodej aktorki w tej roli. Verity Lambert odeszła z serialu w 1965 roku, usunięta przez Johna Wilesa, który, niezadowolony z postawy O’Brien na planie, ostatecznie pożegnał jej postać podczas historii The Myth Makers. Jej zniknięcie z serialu zaplanował podczas tygodniowej przerwy obsady.
W serialu Vicki postanowiła opuścić Doktora oraz Stevena i pozostać w starożytnej Troi. Tam poślubiła Troilusa i przyjęła imię Cressida.
Peter Purves (Steven Taylor)
Peter Purves odgrywał w latach 1965-1966 Stevena Taylora, zastępując Iana Chestertona i Barbarę Wright na pokładzie TARDIS po ich odejściu w The Chase. Purves został wskazany jako zastępstwo dla Jacqueline Hill i Williama Russella przez Williama Hartnella oraz Maureen O’Brien, lecz niedługo po jego pierwszej podróży w TARDIS padł ofiarą kolejnej zmiany producenta za kulisami Doctor Who. Innes Lloyd, który przejął rolę producenta po Johnie Wilesie w 1966 roku, chciał zrobić serial skupiający się bardziej na akcji i mniej ekscentryczny, niefortunnie pozostawiając tym samym Stevena na pastwę losu.
Steven pozostał na jednej z planet, którą odwiedził wraz z Doktorem i Dodo. Został liderem zamieszkującej ją społeczności.
Adrienne Hill (Katarina)
Adrienne Hill odegrała rolę Katariny jedynie przez pięć odcinków w 1966 roku. Jej postać była trojańską służącą, początkowo planowaną jako zastępstwo dla Vicki, która opuściła Doctor Who w tym samym odcinku. Jej rola w serialu została szybko poddana ponownej ocenie, ponieważ uznano za zbyt trudne pisanie dla kogoś wyrwanego z własnego czasu, nieobeznanego z nowoczesnymi przedmiotami i postępem technologicznym. Hill została usunięta z serialu podczas jej drugiej historii, gdzie Katarina wypada przez śluzę powietrzną w kosmos, stając się tym samym pierwszą towarzyszką Doktora, która umiera. Odcinki z Hill pozostały zagubione do stycznia 2004 roku, kiedy został odnaleziony drugi odcinek historii The Daleks’ Master Plan.
Jean Marsh (Sara Kingdom)
Jean Marsh odegrała rolę Sary Kingdom w 1965 roku, zastępując Adrienne Hill w drugim odcinku historii The Daleks’ Master Plan. Mimo że Sara nie została stałą towarzyszką Doktora, to była obecna podczas tej obszernej historii, i w efekcie występowała w serialu dłużej niż jej poprzedniczka. Niestety, Marsh była w stanie spędzić tylko osiem tygodni na planie Doctor Who, ze względu na konflikt harmonogramów. Odeszła wraz z końcem historii, a jej postać została postarzona i zabita pod koniec tej przygody w 1966 roku.
Jackie Lane (Dorothea „Dodo” Chaplet)
Jackie Lane wcielała się w Dorotheę „Dodo” Chaplet od lutego do lipca 1966 roku. Jako ziemska nastolatka Dodo dołączyła do Pierwszego Doktora i Stevena na pokładzie TARDIS w historii The Massacre of St. Bartholomew’s Eve, pozostając w serialu jedynie na sześć historii, aż do wygaśnięcia kontraktu. Lane stała się kolejną ofiarą zmian serialu dokonanych przez Innesa Lloyda – jej Dodo pozostała w Londynie w 1966 roku po przygodach z komputerem WOTAN. To kolejna z wielu towarzyszek Doktora, które powróciły na Ziemię. Aktorka ponoć była bardzo zawiedziona, że jej postać nie dostała bardziej dramatycznego zakończenia.
Anneke Wills (Polly Wright)
Anneke Wills odgrywała w latach 1966-1967 rolę Polly. Razem z Michaelem Crazem dołączyła do serialu po odejściu Petera Purvesa i Jackie Lane. W historii The Tenth Planet z 1966 roku w głównej roli Williama Hartnella zastąpił Patrick Troughton, gdy Pierwszy Doktor zregenerował w obecności Polly i Bena. Była więc pierwszą z towarzyszek, które podróżowały z dwoma różnymi wcieleniami Władc_ Czasu. Po zmianie głównego aktora Wills miała trudności z przystosowaniem się do zmian w serialu i jego bardziej nowoczesnych aspektów i niedługo potem odeszła z produkcji. Polly pojawiła się ponownie w świątecznym odcinku Twice Upon a Time w 2017 roku, znów u boku Pierwszego Doktora, tym razem granego przez Davida Bradleya, a zagrała ją Lily Travers.
W serialu Polly cieszyła się z przygód, ale chciała wrócić do domu. W końcu TARDIS wylądowała w Londynie chwilę przed tym, jak Ben i Polly zaczęli swoje przygody z Pierwszym Doktorem. Powrócili więc do swojego życia, jakby nigdy nie zniknęli.
Michael Craze (Ben Jackson)
Michael Craze odgrywał w latach 1966-1967 postać Bena Jacksona, dołączając do serialu w odcinku The War Machines wraz z Polly. Ben podróżował z Doktorem do odcinka z 1967 roku, zatytułowanego The Faceless Ones, w którym zdecydował się odejść razem z Polly. Anneke Wills i Michael Craze dołączyli do swoich poprzedników jako kolejne ofiary zmian za kulisami. Żadne z nich nie było zadowolone z nagłego i przedwczesnego usunięcia swojej postaci z serialu. Na szczęście zapłacono im za czas, który powinni jeszcze przepracować na planie Doctor Who.
W serialu Ben wrócił wraz z Polly do swoich czasów na Ziemi.
Frazer Hines (Jamie McCrimmon)
Frazer Hines wcielał się w latach 1966-1969 w postać Jamiego McCrimmona, pochodzącego z osiemnastowiecznej Szkocji towarzysza Drugiego Doktora. Jego pobyt w serialu zakończył się po 112 odcinkach w historii The War Games. Hines początkowo planował opuścić serial o wiele wcześniej, ale Patrick Troughton przekonał go do pozostania do końca sezonu, by mogli odejść razem. W serialu Władcy czasu wymusili regeneracje Drugiego Doktora w Trzeciego (którego zagrał John Pertwee). Jego towarzyszom wyczyszczono pamięć i przywrócono ich do swoich czasów.
Hines powrócił do roli w odcinku specjalnym The Two Doctors z 1985 roku, u boku Troughtona i Colina Bakera, Szóstego Doktora.
Deborah Watling (Victoria Waterfield)
Deborah Watling odgrywała w latach 1967-1968 rolę Victorii Waterfield, córki naukowca z 1866 roku, która ściąga uwagę Daleków przez swoje eksperymenty z podróżowaniem w czasie. Watling poprosiła o zakończenie jej roli w serialu na długo zanim Victoria miała opuścić TARDIS, chociaż ekipa produkcyjna bezskutecznie próbowała przekonać ją, by została na kolejne sześć napisanych już historii. Watling powróciła do roli w 1995 roku, w 70-minutowym spin-offie serialu Downtime, który przedstawia grupę towarzysz_ po zakończeniu podróży z Doktorem, badających tajemnicę na Ziemi. Wśród nich są m.in. brygadier Lethbridge-Stewart i towarzyszka Trzeciego i Czwartego Doktora Sarah Jane Smith.
W serialu Victoria uznała, że podróże z Doktorem nie są zbyt bezpieczne i postanowiła zostać z rodziną, którą poznała podczas podróży. Pozostała więc w Anglii w 1968 roku.
Wendy Padbury (Zoe Heriot)
Wendy Padbury wcielała się w latach 1968-1969 w Zoe Heriot, młodą astrofizyczkę – jedną z towarzyszek, która podróżowała z Drugim Doktorem i Jamiem McCrimonnem aż do czasu regeneracji Doktora w The War Games. Padbury dostała ofertę kontynuacji roli jako towarzyszka Trzeciego Doktora, ale odmówiła. To jednak ostatecznie zadziałało na korzyść serialu, pozwalając ekipie produkcyjnej na zreformowanie serialu i zaczęcie przygód Trzeciego Doktora z czystym kontem.
Padbury pojawiła się ponownie w roli Zoe Heriot u boku Troughtona i Hinesa podczas The Five Doctors, odcinka specjalnego z okazji dwudziestolecia serialu z 1983 roku. W serialu Zoe została odesłana przez Władców Czasu do swoich czasów, a jej pamięć o przygodach z Drugim Doktorem została wyczyszczona.
Nicholas Courtney (Brygadier sir Alistair Gordon Lethbridge-Stewart)
Nicholas Courtney pojawił się w Doctor Who po raz pierwszy jako brygadier sir Alistair Gordon Lethbridge-Stewart w 1968 roku. Wyjątkowym wśród towarzyszy Doktora czyni go to, że właściwie nigdy nie opuścił serialu. Jako jeden z założycieli UNIT-u brygadier odgrywa ważną rolę od ery Drugiego Doktora, a zwłaszcza w czasach Trzeciego Doktora, pracującego dla UNIT-u na Ziemi.
Brygadier przeżywał przygody na ekranie u boku Drugiego, Trzeciego, Czwartego, Piątego i Siódmego Doktora. Mogliśmy go obejrzeć także w jednej historii The Sarah Jane Adventures – Enemy of the Bane. Także jest to postać, która nie tylko poznała wiele wcieleń Doktor_, ale również jego towarzyszek.
W New Who poznaliśmy jego córkę Kate Stewart (Jemma Redgrave), która pojawiła się wielokrotnie w nowej erze Doctor Who, spotykając Dziesiątego, Jedenastego, Doktora Wojny, Dwunastego, Trzynastą, a także prawdopodobnie Czternastego i co pewne – Piętnastego Doktora. W odcinku Death in Heaven z 2014 roku (8 seria) z Dwunastym Doktorem ciało brygadiera przemieniono w Cybermana.
Inspiracja: Screenrant
O powodach odejść towarzyszek i towarzyszy w kolejnej, już nadawanej w kolorze, erze serialu przeczytacie już niedługo na naszej stronie.
(ona/jej)
Waterbender z Fire Nation. Z natury dualistyczna, stara się odnaleźć balans. Czyta mniej, niż by chciała, ale za to próbuje nowych rzeczy w świecie i odkrywa, że liczne nawet jej się podobają. Kocha orzechy włoskie, wierzby płaczące i kolor niebieski. Kiedyś miała obsesję na punkcie podróży w czasie, z której szczęśliwie udało się wyleczyć, ale sentyment pozostaje. Chciałaby podróżować w TARDIS z Dwunastym i Bill, ale też wrócić do domu przed dobranocką. Pokochała Doctor Who od pierwszego spojrzenia na Dziewiątego Doktora. Z wielkim żalem żegnała Trzynastą i Yaz, ale na zawsze pozostaną w jej serduszku.