W specjalnym miniodcinku fanka Doctor Who komunikuje się z UNIT-em z ery Trzeciego Doktora, prosząc o rady na obecne trudne czasy.
Rzeczywistość, w której zmagamy się z pandemią koronawirusa, czasami prowadzi nas do refleksji, czy Doktor mógłby/mogłaby coś na to poradzić lub czy mógłby/mogłaby nam pomóc w jakikolwiek sposób, gdy sami nie wiemy, jaka czeka nas przyszłość. Z podobnego założenia wyszli twórcy tego specjalnego miniodcinka, który powstał z okazji wspólnego oglądania Turn Left, czyli Emily Cook – organizatorka wspólnych oglądań różnych odcinków Doctor Who – oraz Jon Culshaw – parodysta, który w słuchowiskach wciela się między innymi w role Kameliona i brygadiera Lethbridge-Stewarta, ale również znany jest z bardzo dobrego naśladowania głosów Trzeciego i Czwartego Doktora.
W poniżej przetłumaczonym odcinku fanka Doctor Who, którą zagrała Emily Cook, dzwoni do UNIT-u (tego w przeszłości, jako że obecnie, jak wiemy, jego działania są zawieszone), aby poprosić o pomoc odnośnie przetrwania w tych trudnych czasach. Udaje jej się nawiązać kontakt z Trzecim Doktorem, brygadierem Lethbridge-Stewartem (w obu rolach Jon Culshaw) oraz Jo Grant (do tej roli powróciła Katy Manning), którzy mają dla niej, ale jednocześnie i dla nas, kilka mądrych rad.
Emily Cook, Jon Culshaw
UNIT przy telefonie
Operatorka telefoniczna: Witamy, dodzwoniłaś się do siedziby głównej UNIT-u. Twoja sprawa jest dla nas ważna. Proszę zaczekać, ktoś niedługo się do ciebie odezwie.
…
Twoja sprawa jest dla nas ważna. Proszę zaczekać, ktoś niedługo się do ciebie odezwie.
…
Doktor: Tak, słucham? Halo? Dziękuję za czekanie. Z tej strony Doktor. Wygląda na to, że to telefon brygadiera, ale mniejsza z tym. Mogę spytać, w jakim celu dzwonisz?
Fanka: Cóż, właściwie to dzwonię… z przyszłości.
Doktor: Och tak, proszę bardzo. Tak jak myślałem, wyczułem jakieś dziwne sygnały z międzywarstwowej prawidłowości. Moja robota, całkiem, całkiem fascynujące.
Fanka: Jestem zaskoczona, że cię zaskoczyłam, Doktorze. Nie jest to twój styl życia: „wibbly-wobbly, timey-wimey” i tak dalej?
Doktor: „Wibbly-wobbly, timey-wimey”? Wielkie nieba, cóż za niezwykłe słownictwo. Mogę to wykorzystać pewnego dnia.
Fanka: Może powinieneś? Do którego roku się dodzwoniłam?
Doktor: Pozwól mi sprawdzić. Wszystko zdaje się być w brązowym odcieniu, tak, to muszą być lata 70. XX wieku.
Fanka: To dekada, a nie rok. Rok siedemdziesiąty który?
Doktor: To trudne do ustalenia, to bardzo skomplikowana dekada dla UNIT-u. Ale mniejsza już z tym. Połączenie telefoniczne poprzez pustkę, w której krąży czas? To niemożliwe bez mnóstwa…
Fanka: Hokus-pokus?
Doktor: Dokładnie. To bardzo techniczne określenie. Byłem najlepszy w hokus-pokus w Akademii, więc, jak widzisz, wiem na pewno, że ta technologia nie powinna być dostępna przed co najmniej 3021 ziemskim rokiem. Z którego roku dzwonisz?
Fanka: Cóż, to 2020 rok.
Doktor: 2020 rok? Och tak. Tak, więc tak to wygląda. Rzeczywiście, 2020 rok.
Fanka: Tak.
Doktor: Tak, to bardzo nieszczęsny rok. Zdominowany przez przeklętego koronawirusa, znanego również jako COVID-19.
Fanka: I jest on stałym zagrożeniem dla Ziemi, Doktorze. Zamyka nasze kraje i miasta, i stale wdziera się w życia nas wszystkich. Chciałam tylko wiedzieć, jak długo mamy sobie dalej z tym radzić.
Doktor: Tak, tak, wiem. Uwierz mi, dobrze cię rozumiem. Wirus nie jest już przenoszony na gwiazdy przez miliardy lat. To jak siłowanie się na ręce. Napędzane przez ogromną różnorodność wirusów. Ale również przenoszące reakcje immunologiczne. Spytaj się Lavinii Smith.
Fanka: Wiem tylko, że potrzebujemy tyle pomocy, ile możemy otrzymać. Myślę, że to wykracza poza możliwości rządu.
Brygadier: Racja, ale na szczęście nie poza możliwości UNIT-u!
Doktor: Ach, witaj, brygadierze.
Brygadier: Tak, z tej strony brygadier Alistair Gordon Lethbridge-Stewart. Jak możemy pani służyć? Mówi pani, że to 2020 rok, tak? Fascynujące. Kto stoi na czele UNIT-u?
Fanka: Cóż, zasadniczo to w pewnym sensie powód, dlaczego dzwonię. Widzisz, operacje UNIT-u są tu zawieszone.
Brygadier: Zawieszone?!
Fanka: Przepraszam, spojlery.
Brygadier: To oburzające! Co się, do licha, stało?!
Fanka: Wyjaśnię później. Ale teraz bardzo potrzebujemy waszej pomocy.
Jo: Och, Doktorze, musimy im pomóc! Jakoś musimy!
Doktor: Tak, Jo, musimy. I myślę, że to ludzie dokładnie tacy jak ty, Jo, mogą w tym pomóc.
Jo: Ja, Doktorze?
Doktor: Tak, Jo, ty. Ludzie, którzy biorą cały swój optymizm i robią coś z niego.
Jo: Cóż, to ty mi mówiłeś, żeby zawsze znajdować jasną stronę, nawet w najciemniejszych sytuacjach. Wiem więc, że zawsze można znaleźć coś, co może nas cieszyć, nawet jeśli to coś jest bardzo, bardzo niewielkie. Rany, wiem, jak jest ciężko, gdy na świecie jest tak wiele złości, smutku i zamieszania. Ale gdy skupimy się na tym, cóż, to jedynie sprawi, że będziemy roztrzęsieni i zdenerwowani. Musimy więc pamiętać, że na świecie są również wspaniałe rzeczy, i dokładnie na tym musimy się skupić. Rozejrzyj się więc, i nie przestawaj się rozglądać, nawet jeśli to tylko, nie wiem, wystaw głowę przez okno na chwilę i popatrz na drzewo albo wspaniałości widoczne na niebie. Wtedy zaczniesz zauważać, że na świecie jest nadal tyle piękna. Życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego, a gdzie jest życie, tam jest zawsze nadzieja. Pozostań więc pełna nadziei, pozostań silna i uśmiechaj się tak bardzo, jak tylko potrafisz, i tak często, jak możesz. Przesyłam ci całą moją miłość.
Brygadier: Dobrze więc, myślę, że wystarczy tej sentymentalności na teraz, panno Grant, choć było to urzekające. Niemniej jednak, jest to bardzo słuszna uwaga. Są to działania, które musimy podejmować w takich czasach. Obawiam się, że żadne wezwania do broni ani wojskowe operacje obronne nie są w stanie pokonać wirusa tego typu. Ale nie możesz porzucać operacji – jeśli podejmiesz wszelkie niezbędne środki ostrożności. Nadzieja jest, cóż, najmądrzejszym sposobem na to. Ale teraz, Doktorze, panno Grant, obawiam się, że zostaliśmy wezwani w ważnej sprawie.
Doktor: Poczekaj tylko chwilę, brygadierze. Bo widzisz, Jo w pewnym sensie mnie zainspirowała. Jo, wiele razy mawiam, że zrobię z ciebie kiedyś naukowca. Na pewno nie ma celu próbowanie, by zmienić cię w osobę pełną wewnętrznego światła, bo już jesteś taką osobą w ogromnym stopniu.
Jo: Och, dziękuję ci, Doktorze!
Brygadier: W porządku, Doktorze. Dołącz do nas tak szybko, jak będziesz mógł.
Doktor: Dobrze, brygadierze. Ale najpierw muszę to powiedzieć. Jeśli ktokolwiek czuje się zagubiony, pełen obaw, niepewny, niech pamięta status quo trudnych czasów: nic nie trwa wiecznie. Pływy czasu zawsze się przemieszczają i przesuwają. I kiedy możesz, pozwalaj twym trudnościom, by dojrzewały w coś na kształt mądrości, która z tobą pozostanie. Która sprawia, że czujesz się odrobinę bardziej niezwyciężona. I która daje ci perspektywę, która pomoże ci udzielać rad i pocieszać innych, gdy będziesz na to gotowa. Praktykuj również tę niezwykle cenną sztukę niepoddawania się zbytnio głupocie i egoizmowi niektórych. Niebiosa wiedzą, przy ilu okazjach musiałem już to robić. Nie pozwól, by odebrali ci twego dobrego ducha, czegokolwiek by nie robili.
Pamiętaj, czasy są trudne, więc często powodują powstanie wielu innych, znacznie większych rzeczy. Czekaj tylko na odpowiedź od waszych wspaniałych naukowców. Zabiegi, szczepionki, lekarstwa – to jak siłowanie się w starciu drapieżnika z ofiarą, lecz ludzka inteligencja zawsze powinna wygrać. Zwróć uwagę na najlepsze z wszystkich cech w człowieku, to wasza zdolność do życzliwości, współczucie, poczucie humoru, przyjaźń, hojność, nieograniczony dostęp do piwniczki z winami sir Reginalda Stylesa… Wszystkie te rzeczy, które pozwalają ci podążać dalej. Stopa za stopą. Jeden krok na raz. Aż pojawi się kolejny rozdział. Tak jak świt podąża za mrokiem. Jest tu wiele powodów do ekscytacji, wielkie inspiracje twej rasy już wkrótce powracającej na Księżyc, później eksplorującej Marsa, wysyłającej sondy na Europę. Tak, te urocze stworzenia żyjące pod lodem Enceladusa na orbicie Saturna. Poldrantiaxianie, przypominający połączenie kałamarnicy i dziobaka, i o długości pięciu centymetrów. Urocze istoty. Traktujcie ich tak, jak pan Attenborough uznałby to za stosowne. Lecz przede wszystkim, miejcie wielką wiarę. Teraz, z całą waszą pomysłowością, zdolnością do adaptacji i wielkością waszej rasy ludzkiej, cóż, na pewno nie obstawiałbym przeciwko wam. Nawet w najbardziej uporczywych chwilach, Allonsy! Geronimo!, jak niektórzy… jak… W sumie kto to powiedział?
Fanka: Myślę, że to mogłeś być ty, Doktorze. Lub, prawie na pewno, to będziesz ty.
Doktor: Fantastycznie!
Fanka: Ale, nie zważając na powiedzonka, te twoje inspirujące słowa, one naprawdę coś znaczą, wiesz o tym.
Doktor: Och, dziękuję za komplement. To przychodzi z doświadczeniem. Ale, jak wiesz, nie wyobrażam sobie tego inaczej.
Fanka: Dziękuję, Doktorze, za wszystko.
Terrance Dicks[1]: Tutaj, tutaj. Absolutnie wspaniale! Brawo, brawo wszyscy. Sam bym lepiej tego nie wymyślił. Doctor Who odzwierciedlający życie tak, jak je widzimy. To zawsze było najwspanialszą rzeczą, i, no wiesz, myślę, że wielu z nas, w rozterkach i dylematach, rozumiesz, mogłoby często zatrzymać się i pomyśleć, no wiesz, co zrobiliby [w takim momencie] Doktor, Jo i brygadier? Absolutnie wspaniałe. Cóż, myślę, że to przedstawienie zasługuje na popołudniową przerwę na herbatę, nie sądzisz? Otworzę Jammie Dodgers. Kto jest za herbatą? Poczekaj, „Kto jest za herbatą?” To świetny tytuł dla czegoś. Muszę to zanotować i pokazać Barry’emu[2].
Cały miniodcinek można obejrzeć poniżej:
Więcej tłumaczeń opowiadań ze świata Doctor Who znajdziecie tutaj.
Źródło: YouTube.
[1] Scenarzysta oraz autor wielu nowelizacji klasycznych odcinków Doctor Who. W odcinku wcielił się w niego Jon Culshaw.
[2] Barry Letts, producent, reżyser i scenarzysta klasycznych odcinków Doctor Who, głównie z ery Trzeciego Doktora.
(ona/jej)
Hobbystyczna tłumaczka oraz fanka science fiction i fantastyki. Obecnie podróżuje w czasie i przestrzeni, szukając swego miejsca w świecie. Doktor(a) poznała w 2016 roku i od tamtej pory znajomość ta stale się zacieśnia. W wolnych chwilach pochłania kolejne filmy i seriale – głównie te brytyjskie, z brytyjskimi aktor(k)ami, a także poruszające tematykę podróży przez czas, kosmos i ludzki umysł.