Redakcja

Łączy nas przyjaźń i fantastyka. Poznajmy się!

null

Magdalena „Lierre” Stonawska

ZAIMKI: ONA/JEJ

Z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu osoba robiąca książki (redaguje, tłumaczy, promuje, recenzuje, składa). Rycerka feminatywów, wojowniczka języka inkluzywnego, konsultantka wydawnicza ds. rewolucyjnych. Kiedyś organizowała konwenty, dziś – jako spółdzielczyni szerzy dobrą nowinę o lewicowej i tęczowej fantastyce w krakowskiej Spółdzielni Ogniwo. Poza tym prowadzi fanowskie wydawnictwo Grupa Wydawnicza Alpaka oraz grupę Polifonia fantastyczna. Kocha pieski.


null

Clever Boy

ZAIMKI: ON/JEGO

Dziennikarz, uwielbia herbatę i wino. Kocha Dwunastego Doktora i Donnę. W wolnej chwili wychodzi z domu, bo nie znosi samotności. Uwielbia życie w mieście. Ogląda dziesiątki seriali, śledzi i bawi się popkulturą, gra na konsoli. Stara się rozbawiać ludzi w każdej możliwej okazji, żeby świat nie był ponury. Ogarniacz czasu i przestrzeni.

null

Lady Kristina

ZAIMKI: ONA/JEJ

Podróżuje przez czas i przestrzeń szukając swego miejsca w świecie. Doctor Who towarzyszy jej w tej podróży od 2016 roku i od tamtej pory ta znajomość stale się zacieśnia. Na Whosome przede wszystkim tłumaczy newsy oraz napisy. W wolnych chwilach pochłania kolejne filmy i seriale – o przeróżnej tematyce, lecz z naciskiem na te brytyjskie, z brytyjskimi aktor(k)ami, a także poruszające tematykę podróży przez czas, kosmos i ludzki umysł.

Ewa Tomaszewicz

Ewa Tomaszewicz

ZAIMKI: ONA/JEJ

Fotografka amatorka, jedna druga whosomowej sekcji wspinaczkowej. Zakochana w Ekspansji i prelegowaniu na konwentach. Zachłanna życia, nowych miejsc, ludzi i wrażeń. Eksblogerka, eksdziennikarka radiowa, eksaktywistka społeczna. Od jakiegoś czasu uczy się spełniać marzenia i bardzo jej się to podoba.


null

Ginny N.

ZAIMKI: MY/ONI/ON/JEGO

Człowiek wychowany przez ksiażki. Redaktor, korektor, autor (niekoniecznie w tej kolejności). W ramach Grupy Wydawniczwej Alpaka tworzą absurdystyczny zin Mlem! z lekką fantastyką. Wydał także antologię Cały człowiek – zbiór fantastycznych opowiadań i prac graficznych o niepełnosprawności i neuroróżnodorności. Czytają fantastykę, piszą fantastykę i piszą o fantastyce. Kochają Świat Dysku, który bardzo mocno ukształtował ich jako człowieka i wciąż jest dla nich drogowskazem do bycia lepszą osobą.


null

Styczeń

ZAIMKI: ON/JEGO

Chaos ucieleśniony. Troszkę pisarz, troszkę aktywista, bardzo tęczowy, bardzo krzykliwy. Na co dzień szuka kosmitów w Walii. Miłośnik rozmaitej popkultury, herbaty mango oraz koloru fioletowego; a przede wszystkim Doctor Who od 2015.

null

Pryvian

ZAIMKI: ONA/JEJ

Wieczna studentka filologii wszelakich, korektorka, rycerka w służbie feminatywów i aspirująca pisarka, chociaż zazwyczaj pisze do pękającej w szwach szuflady i ostatnimi czasy głównie w języku angielskim. Celtofilka, italofilka, z mocną obsesją na punkcie legend arturiańskich – a zwłaszcza obecnych w nich kobiet, które należy jak najszybciej na nowo przedstawić światu i popkulturze. Gdyby mogła, pomieszkiwałaby na zmianę w Edynburgu, Turynie i Wiedniu, ale na ten moment poznańskie koziołki też jej nie przeszkadzają. Jej przepis na idealny wieczór to wino, coś słodkiego i bardzo długa sesja RPG w roli graczki lub Mistrzyni Gry, a potem queerowa fantastyka do poduszki. Doctor Who poznała w 2011 lub 2012 roku i od tego czasu ani nie potrafi ani nie zamierza się od tego serialu uwolnić, chociaż nadal w serduszku opłakuje odejście Dwunastego. Nałogowo siedzi na Spotify, słuchając folku, włoskiego popu i tylu musicali, ile się tylko da – i niczego nie żałuje.


null

Yuka

ZAIMKI: ONA/JEJ

Waterbender z Fire Nation. Z natury dualistyczna, stara się odnaleźć balans. Czyta mniej, niż by chciała, ale za to próbuje nowych rzeczy w świecie i odkrywa, że liczne nawet jej się podobają. Kocha orzechy włoskie, wierzby płaczące i kolor niebieski. Kiedyś miała obsesję na punkcie podróży w czasie, z której szczęśliwie udało się wyleczyć, ale sentyment pozostaje. Chciałaby podróżować w TARDIS z Dwunastym i Bill, ale też wrócić do domu przed dobranocką. Pokochała Doctor Who od pierwszego spojrzenia na Dziewiątego Doktora. Z wielkim żalem żegnała Trzynastą i Yaz, ale na zawsze pozostaną w jej serduszku.

null

Perła

ZAIMKI: ONA/JEJ

Aspirująca pisarka, która kocha kreskówki, mangę i anime, pieski, koty i dobrą herbatę (najlepiej z miodkiem). Stara się być optymistką, ale nie zawsze jej to wychodzi. Jej przydomek wziął się od Perły z kreskówki Steven Universe. Uważa ją za miłość mojego życia. Prowadzi bloga Perła pisze. Znajdziecie tam wszystko: trochę popkultury, trochę życia, trochę twórczości.


null

Kira Nin

ZAIMKI: ONU/JENU

Profesjonalnu artystum i trickster. Jest niebinarną lesbijką, wiedźmą, i anarchistą. Lubi Star Treka, dobrą herbatę i spędzanie czasu w lesie. Sztuka jest dla Kiry formą komunikacji i sposobem na dzielenie się ważnymi rzeczami. Choć preferuje komunikację w formie wizualnej, niekiedy używa też słów. Nw Whosome pisze głównie o Star Treku. Linki do jenu portfolio i mediów społecznościowych znajdziecie na linktree.


null

Zielona Małpa

ZAIMKI: ONA/JEJ

Nie studiowała niczego związanego z językiem lub pisaniem. Kiedyś wierzyła w kosmitów. Dziś wierzy jedynie w tych fikcyjnych (choć niczego nie można wykluczyć). Towarzyszy Doktorowi od 2010 roku, jednak Doktor nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia i powoduje to u niej ból egzystencjalny. Na Juwenalia przebrała się za TARDIS, lecz mylono ją z tojtojem. Nie było to dobre przebranie. Wielbicielka chemii na ekranie, kotów i dobrej herbaty. Nie potrafi opowiadać żartów, bo sama się z nich śmieje.


null

DemonBiblioteczny

ZAIMKI: ONO/JEJ/ONA/JEJ

Z wykształcenia filolog rusycysta (ale nie ma zamiaru na tym kończyć, bo tytuły filolożskie chce zbierać jak pokemony). Profesjonalnie nawiedza biblioteki, czyta na wpół profesjonalnie i amatorsko tworzy stosiki… znaczy się książkowo-mangowe góry wstydu. Istota miliona pasji: czytanie, pisanie, rysowanie, oglądanie, cosplay, mitologie wszelakie, nauka języków, pieczenie, gotowanie… Żadne hobby jej niestraszne (chyba że trzeba biegać). Skarbnica wiedzy na tematy wampirze, wilkołacze, slasherowe i ogólnie dziwaczne.

null

Rademede

ZAIMKI: ONA/JEJ

Studentka, fanka fantastyki i gier RPG, chociaż ma na nie mniej czasu niż by chciała. Baristka. Miłośniczka psów. Kotów też, ale ma na nie alergię. Czasami bywa wiedźmą.

null

Vitecassie

ZAIMKI: ONA/JEJ

Fennistka i redaktorka. Herbaciara i kociara wiecznie zakopana w stosach książek, które planuje przeczytać, ale tylko ciągle słucha piosenek których nikt nie zna. Z Doktor(em) zwiedza światy wszelakie od 2016 roku. Na Whosome zajmuje się przekładem, redakcją i bardzo (bardzo) rzadko coś skrobnie sama. Zwykle tekstowo panoszy się jednak w szeregach Grupy Pohjola – bo jak już się nabawić zawodowego skrzywienia, to na poważnie.


null

Maple Fay

ZAIMKI: Nie wierzy w zaimki – jeśli musi, stosuje OSOBATYWY lub ONU/JENU

Dziecko stanu wojennego. Mgr filologii japońskiej (z obsesją na punkcie Takarazuki i szeroko pojętego dysydenctwa płciowego). Trekkie, człowiek z Rohanu na nieustannej emigracji wewnętrznej. Zawodowo mówi językami, niezawodowo pisze (fanfiki, recenzje, limeryki i wiele innych rzeczy), robi analogowe zdjęcia, piecze chleby i składa LEGO. Nałogowo pochłania książki, musicale i masło orzechowe. Pierwszego spotkania z Doctor Who (w 2006 roku) nie zalicza do udanych, ale podejście drugie – podjęte z perspektywy psychofan_ Alex Kingston – zalicza do udanych. Uwielbia wszystkie wcielenia Doktor_. Jeśli kiedyś dorośnie, chce zmienić świat w lepsze, tęczowe i przyjazne miejsce.

Kasia Goworek

Kasia Goworek

ZAIMKI: ONA/JEJ

Autorka bloga Aktówka Kultury, ekspertka od Sherlocka Holmesa, naukowczyni, osoba pełna pasji, humoru i powagi, osoba z niepełnosprawnością od urodzenia, porusza się na wózku. Miłośniczka Doctor Who od zaledwie kilku lat. Towarzyszy jej w najważniejszych momentach, inspirując pocieszając i dodając otuchy. Aktówkę Kultury założyła w 2019 roku, by recenzować, analizować i interpretować popkulturę. Z wykształcenia dziennikarka i administratywistka. Początkująca korektorka, redaktorka i transkrybentka. Ulubiony Doktor(a)? Waha się między Dziesiątym, Jedenastym i Trzynastą. Kocha kulturę brytyjską, muzykę i swoich przyjaciół.


null

Respice

ZAIMKI: ONA/JEJ

Mityczny kot redakcyjny na emigracji, pojawia się i znika jak na kota przystało. Absolwentka anglistyki, zawodowo: tworzy teksty na potrzeby europejskiego fintechu. Prywatnie: tłumaczka i aspirująca poliglotka o wielu zainteresowaniach, z przewagą fantastycznych i popkulturalnych. Często przyłapywana na amatorskich sesjach fotograficznych w stolicy nad Tamizą, bazgrająca w szkicowniku lub delektująca się książką z dobrą kawą w zasięgu łapki. Nałogowy włóczykij.

null

dziewiętnastka

ZAIMKI: ONA/JEJ

Za dnia tłumaczka, po nocach niezależna badaczka nauk humanistycznych. Kocha gonitwy za ulotnymi ideami w lesie kultury i wiedzy. Rezultaty łowów przedstawia między innymi na blogu Dziewiętnaście czwartych (stąd pseudonim na Whosome) oraz w audycji dancing in dystopia w Radiu Kapitał. Lubi spędzać czas z bliskimi, robić staromodne zdjęcia, śpiewać i tańczyć z wachlarzami. Stara się być porządną osobą.


Frej

Frej

ZAIMKI: ONA/JEJ

Niebinarna osoba wspinająca. Pochłaniaczka seriali, koneserka gatunku teen drama. Uwielbia fantastykę i jej okolice – w różnej formie pisemnej i wizualnej. Reanimowana trekkie. W wolnych chwilach pomiędzy wspinaniem a planowaniem wyjazdów mieszka w internecie. Łapie hiperfokusy na różne rzeczy, które z pozoru nie mają ze sobą wiele wspólnego. Uwielbia cozy games, strategie i RPG, nie tylko komputerowe. Matka chrzestna wszystkich kotów. Chodzący Jack of all trades i kopalnia losowych ciekawostek. Człowiek fotosyntezujący – marzy, by już nigdy nie musieć oglądać szarej zimy i mieć wieczny dostęp do słońca.

Nyarlathotep

Nyarlathotep

ZAIMKI: ON/JEGO

Zawodowo animator społeczno-kulturalny. Duchem gracz: stołowy oraz komputerowy; wielbiciel mrocznych nurtów w fantastyce; wannabe literaturoznawca i antropolog kultury; pasjonat historii; łucznik w stanie spoczynku; wampirolog; neoromantyk; twórca kina niezależnego; drobny youtuber; badacz, pogromca i koneser teorii spiskowych; pisarz na etapie szuflady; były redaktor czasopisma „Równość”; posłaniec Zewnętrznych Bogów.

null

Ania

ZAIMKI: ONA/JEJ

Autorka bloga Anndycja (anndycja.wordpress.com), nauczycielka angielskiego, bibliotekarka, pisarka fanfiction, a przede wszystkim fanka. Gdyby mogła być zwierzątkiem, byłaby fenkiem. Regularnie pozwala, żeby popkultura łamała jej serce i przywracała do życia. Lubi filmy Disneya i horrory o duchach, literaturę dziecięcą i reportaże true crime. Miłośniczka brytyjskich seriali, teatru, herbaty, kotków i Neila Gaimana. W Doctor Who wkręciła się dość późno – w 2011 roku – ale wystarczająco wcześnie, by napisać o nim pracę magisterską. Od tamtej chwili większość czasu spędza w TARDIS. Najchętniej z Dziesiątym Doktorem.


Ollie

Ollie

ZAIMKI: ON/JEGO

Uwielbia światy oderwane od rzeczywistości. Gdy tylko w taki wpada, ciężko go z niego szybko wybudzić. Dlatego właśnie oglądanie i czytanie treści pełnej fantastycznych elementów bywa takie niebezpieczne w jego przypadku. Generalnie na co dzień ochoczo pisze, szczególnie na tematy związane z popkulturą.

null

Sass

ZAIMKI: ON/JEGO

Młody człowiek zafascynowany Doctor Who – serialem, który odmienił jego życie. Przez 3 lata pomagał w tworzeniu treści na Gallifrey.pl. Od kilku lat bawi się w tłumaczenie napisów (z różnym skutkiem). Na Whosome tłumaczy artykuły i popełnia własne teksty. Jest w romantycznym związku z kawą (Etiopia i Kenia to najlepsze regiony) i językiem niderlandzkim, którego się uczy. Uwielbia kinematografię i wszystkie rzeczy z nią związane.

null

Hela

ZAIMKI: ONA/JEJ

Uwielbia zdobywać wiedzę o językach obcych, co szczęśliwie pokryło się z jej wykształceniem. W wolnych chwilach zajmuje się zwierzętami, ogląda seriale i układa makiety.

null

Kajman

ZAIMKI: ON/JEGO

Student filologii polskiej, początkujący badacz nauk humanistycznych. Są w nim dwa wilki – jeden uwielbia mroczne opowiadania weird fiction (szczególnie Wojciecha Guni i Thomasa Ligottiego), drugi zatapia się w solarpunkowych opowieściach o pozytywnych wizjach człowieka w przyszłości. Lubi pływać, chodzić po Karkonoszach i dyskutować o książkach. Ulubione zwierzęta: kaczki, króliki, koty i pieski.

null

Seweryn Dąbrowski

ZAIMKI: ON/JEGO

Introwertyczny pracoholik, dla którego Doctor Who jest nie tylko ucieczką od szarej rzeczywistości, ale i sensem życia. Miłośnik kawy, kina oraz komiksów. Whoviańskie serce oddał Dwunastemu, a duszę Ósmemu Doktorowi. Po godzinach wielki fan twórczości Davida Lyncha i Denisa Villeneuve’a. Przez ponad dwa lata związany z Gallifrey.pl, teraz kontynuuje dzielenie się z innymi swoją pasją tutaj. Znaleźć go można przede wszystkim na Instagramie, gdzie to stara się udostępniać przeróżne zdjęcia związane z naszym ukochanym serialem.


null

InQ

ZAIMKI: ONA/JEJ

Władczyni przecinków, ortografii, męczybuła poprawności składni. Jej idealny wieczór składa się z wina, przekąsek i braku ludzi. Uwielbia dowiadywać się nowych rzeczy, swoje hobby określiłaby jako wiedza ogólna, więc zdarza jej się oglądać naprawdę dziwne dokumenty albo czytać osobliwe książki/artykuły. Doctor Who to najlepszy serial, jaki powstał, nie ogranicza go ani forma ani wiek czy płeć głównego bohatera, wspaniałe! Ulubiony Doktor to Jedenasty ex aequo z Dwunastym, a ulubiona towarzyszka to Bill. Jesieniara – uwielbia swetry i ciepłą herbatkę.

MaciejKa

MaciejKa

ZAIMKI: DOWOLNE

Wychowan – od bajek, przez Robina Hooda, do fantastyki – na dających pomarzyć, podziwować dziełach, co jest całkiem w tembr dorosłej dziwoty, idealizmu i innych takich, co cechują to niebinarne artyście do dziś. Zakochan od zawsze w historii, historiach; od prawie zawsze w języku, kulturze, ideach i aspirujący, by nic, co ludzkie, nie było mu obce. Czasem aktywny aktywista, zawsze śniący rewolucjonista, wierszokleta, fan ludzi, prawie-podcasterka. Osoba z doświadczeniem niepełnosprawności i długich zmagań o zdrowie psychiczne, ale też opiekun kotów oraz wzięta organizatorka salonów towarzyskich. Aktywny tłumacz, zdjęciorób i gracz w teatralnym offie; były nastolatek BioWare oraz setki seriali.

null

Ewelinkja

ZAIMKI: ONA/JEJ

Chaotyczna tęczowa – z dużą ilością brokatu. Napędzana kawą, białym winem i pięknem, którego szuka we wszystkim. Od lat pisząca głównie do szuflady fanka fantasy, sci-fi i gier RPG. Pożera filmy, seriale, komiksy i fanfiki. Przez trzy lata związana była z Gallifrey.pl. Z Doctor Who jest w związku od 2006 roku (wszystkich namawia do oglądania klasyków). W wolnych chwilach z niezłym efektem zajmuje się szeroko pojętym rękodziełem. Dla Whosome pisze głównie felietony, ale wspiera też obwody tłumaczeniowe redakcji. 

WSPÓŁPRACOWALI Z NAMI

null
null

Ata

ZAIMKI: ONA/JEJ

Studentka arabistyki dumnie propagująca tradycję czapki studenckiej. Mistrzyni prokrastynacji. Queer. Trochę tłumaczka, trochę redaktorka, trochę korektorka. Najbardziej na świecie chciałaby mieszkać w Glasgow. Wierna fanka Dziewiątego. Uwielbia poznawać nowe języki, w wolnym czasie czyta lub kolejny raz przechodzi Baldur’s Gate. Przez jakiś czas współpracowała z Gallifrey.pl, teraz można ją znaleźć przy projektach Grupy Wydawniczej Alpaka.

null

Pietia

ZAIMKI: ON/JEGO/WSZYSTKIE INNE

Absolwent kulturoznawstwa, istota zakochana w popkulturze, fantastyce, fandomach i motywach queerowych. Rysuje, pisze, miłuje Doctor Who, Dziewiątego i Piątego, erę Daviesa, kamp, kosmos i niebieskie budki. Udziela się w wielu fandomach, kocha Muminki, Sherlocka Holmesa, Star Treka i jeszcze tysiąc innych cudownych bzdur.

null

Hati

ZAIMKI: ONA/JEJ

Gdyby miała powiedzieć co ceni sobie w życiu najbardziej, to powiedziałaby, że ludzi. A co poza tym? Fantastykę, gry komputerowe, mangi, RPG… Trudno by to wszystko zliczyć! Uwielbia zaczynać rozmowę o tym, co ostatnio przeczytała/przeszła/obejrzała, a później godzinami rozwodzić się, jakie to było świetne. Ale uważajcie — jak zacznie nawijać o Shadow of the Colossus, to szybko nie skończy.