#FajnaPolskaFantastyka – letnie wyzwanie czytelnicze
Lato w rozkwicie, a my mamy dla was wyzwanie. Czas na drugą akcję #FajnaPolskaFantastyka!
Lato w rozkwicie, a my mamy dla was wyzwanie. Czas na drugą akcję #FajnaPolskaFantastyka!
Recenzje inspirujących i olśniewających książek polskich autorek i autorów fantastyki.
W listopadzie 2022 roku ukazał się siódmy już zbiór opowiadań Sekcji Literackiej Logrus Śląskiego Klubu Fantastyki – Niewidoczne. Książkę objęliśmy matronatem.
Zajdle 2022 (przyznawane za rok 2021) zbliżają się wielkimi krokami. Od jakiegoś czasu można już przeczytać antologię nominowanych w tym roku opowiadań. Które podobały nam się najbardziej?
Po świetnej Kołysance dla czarownicy spotykamy się ponownie z Jagodą Wilczek i innymi mieszkańcami magicznej Warszawy; do ich drzwi znów stukają problemy baśniowe i całkiem realne. Oto drugi tom serii: Przysługa dla czarnoksiężnika. Mroczniejszy, niepokojący i wciągający po uszy.
Od początku roku przychodzą do nas lektury, które chcieliśmy dawno poznać. Dziś pod lupę recenzencką bierzemy Oczy uroczne Marty Kisiel.
Lubicie steampunk? To fantastyczna estetyka oparta na paradoksie: z jednej strony karmi się nostalgią za dawno minionymi czasami bardzo odmiennymi od tego, co znamy teraz – czasami sprzed informacyjnej rewolucji, sprzed wojen światowych, z ulicami pełnymi dorożek, dam w długich sukniach i gorsetach i dżentelmenów w cylindrach (oraz strasznej biedy, jeśli czytało się Dickensa albo…
Powieść Za kurtyną. Apogeum Laury Savaes zaczyna się niepozornie. Pewnego dnia Lena z bratem i paczką znajomych wybiera się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Magdalena Kubasiewicz podbija serca czytających zarówno fantastykę, jak i powieść obyczajową. W połowie lutego ukazała się jej najnowsza powieść Kołysanka dla czarownicy.
Doczekaliśmy się właśnie piątej antologii opowiadań sekcji literackiej ŚKF Logrus. Jak prezentuje się Sztuka przegrywania?
Jak ze znanych składników upiec coś zaskakująco nowego? Wie to Katarzyna Wierzbicka, autorka, która niedawno zadebiutowała po raz drugi jako pisarka fantastyki – bardzo udaną powieścią Tajne przez magiczne.
Załatwiaczka była pierwszą powieścią Mileny Wójtowicz, po którą sięgnęłam, i choć jest też najbardziej ponurą z jej książek, to do dziś pozostaje moją ulubioną. To zbiór powiązanych ze sobą opowieści, które, mimo właściwego autorce poczucia humoru, wystawiają smutne świadectwo kondycji ludzi i nieludzi.
Felietony poświęcone polskim autorkom i autorom fantastyki.
2021 to rok Lema, ale Lem wylewa się z fantastycznych ekranów na okrągło – nie tylko w setną rocznicę urodzin. Niedługo pewnie zacznie wyskakiwać z lodówek.
Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla ruszyły z początkiem lutego. Podpowiemy dziś, jakie opowiadania naszym zdaniem warto nominować.