Wyzwanie czytelnicze: #FajnaPolskaFantastyka
Zapraszamy was serdecznie do przyłączania się do akcji #FajnaPolskaFantastyka, promującej polskie teksty fantastyczne, które dają radość.
Zapraszamy was serdecznie do przyłączania się do akcji #FajnaPolskaFantastyka, promującej polskie teksty fantastyczne, które dają radość.
Recenzje inspirujących i olśniewających książek polskich autorek i autorów fantastyki.
Duchy, puszysty łapacz snów i garść Pecha (takiego przez wielkie pe). Jak ta mieszanka spodobała się Demonowi Bibliotecznemu? Recenzujemy Szamankę od umarlaków Martyny Raduchowskiej.
Nominowana do tegorocznej nagrody Zajdla powieść Istvana Vizvarego „Lagrange. Listy z Ziemi” to odtrutka na romantyczne wizje podboju kosmosu, która przytłacza, ale też daje nadzieję, choć może nie tam, gdzie chcielibyśmy ją zobaczyć. Czym zachwyciła Ewę? Przeczytajcie recenzję.
Marika Echidnas, bohaterka „Echidny” Agnieszki Szmatoły – powieści z naszym logo na okładce, idealnej na jesień – jest, jak wskazuje jej nazwisko, echidną. I nie jedyną fantastyczną istotą w Springfield.
Necrovet. Usługi weterynaryjno-nekromantyczne zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem jest jeszcze lepiej. Jak się czyta tę pełną dziwów opowieść o wyjątkowym gabinecie weterynaryjnym, jego pracowni_ach i pacjentach? Recenzją powieści Joanny W. Gajzler debiutuje u nas River.
W listopadzie 2022 roku ukazał się siódmy już zbiór opowiadań Sekcji Literackiej Logrus Śląskiego Klubu Fantastyki – Niewidoczne. Książkę objęliśmy matronatem.
Zajdle 2022 (przyznawane za rok 2021) zbliżają się wielkimi krokami. Od jakiegoś czasu można już przeczytać antologię nominowanych w tym roku opowiadań. Które podobały nam się najbardziej?
Po świetnej Kołysance dla czarownicy spotykamy się ponownie z Jagodą Wilczek i innymi mieszkańcami magicznej Warszawy; do ich drzwi znów stukają problemy baśniowe i całkiem realne. Oto drugi tom serii: Przysługa dla czarnoksiężnika. Mroczniejszy, niepokojący i wciągający po uszy.
Od początku roku przychodzą do nas lektury, które chcieliśmy dawno poznać. Dziś pod lupę recenzencką bierzemy Oczy uroczne Marty Kisiel.
Lubicie steampunk? To fantastyczna estetyka oparta na paradoksie: z jednej strony karmi się nostalgią za dawno minionymi czasami bardzo odmiennymi od tego, co znamy teraz – czasami sprzed informacyjnej rewolucji, sprzed wojen światowych, z ulicami pełnymi dorożek, dam w długich sukniach i gorsetach i dżentelmenów w cylindrach (oraz strasznej biedy, jeśli czytało się Dickensa albo…
Powieść Za kurtyną. Apogeum Laury Savaes zaczyna się niepozornie. Pewnego dnia Lena z bratem i paczką znajomych wybiera się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Felietony poświęcone polskim autorkom i autorom fantastyki.
2021 to rok Lema, ale Lem wylewa się z fantastycznych ekranów na okrągło – nie tylko w setną rocznicę urodzin. Niedługo pewnie zacznie wyskakiwać z lodówek.
Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla ruszyły z początkiem lutego. Podpowiemy dziś, jakie opowiadania naszym zdaniem warto nominować.