Pierwszy z rocznicowych odcinków Doctor Who to wielka nostalgiczna podróż, mały prezent dla osób, które fanują serial od lat. Nic więc dziwnego, że są w i wokół The Star Beast niezliczone ciekawostki, elementy niekoniecznie istotne, ale dające interesujące tło czy stanowiące mrugnięcie okiem do spostrzegawczych whovian. Zebrałam ich dla was całkiem sporo. Jeśli macie coś do dorzucenia do tej listy, koniecznie dajcie znać na stronie na Facebooku, w grupie albo na naszym nowym Discordzie!
20. To, że w The Star Beast mamy do czynienia z powrotem znanych twarzy, niekoniecznie znaczy, że wchodzimy drugi raz do tej samej rzeki. O ile postać Catherine Tate, Donna Noble, jest dokładnie tą samą Donną, którą znamy z 4 serii (z 2008 roku), o tyle już sam Doktor to nie dziesiąta inkarnacja, którą wiele osób czule wspomina sprzed lat, lecz czternasta – co oznacza, że niesie w sobie bagaż wspomnień Jedenastego, Dwunastego i Trzynastej. Jak wam się wydaje, widać to? Chyba trochę tak. Zdaniem dwóch osób najmocniej zaangażowanych w wykreowanie tej postaci, czyli scenarzysty Russella T Daviesa i aktora Davida Tennanta, pokazanie, że Doktor jest teraz trochę inną osobą, wydarzyło się mimochodem. Nie wpisywano tego w scenariusz specjalnie, po prostu obaj twórcy przez kilkanaście lat mocno się zmienili i pozwolili, by znalazło to odbicie w ich interpretacji postaci. Krótko mówiąc, nie silili się na to, by dać widzom nowego Dziesiątego Doktora, lecz pisali Doktora tak, jak im w duszach grało tu i teraz.
19. Budżet na efekty specjalne The Star Beast wynosił tyle, co budżet na efekty specjalne całej 4 serii. Po tylu latach to może niekoniecznie zaskakujące, jednakże…
18. The Star Beast nie rozgrywa się zaraz po The Power of the Doctor – odcinku, w którym pożegnaliśmy Trzynastą Doktor i zobaczyliśmy powrót Davida Tennanta. Czternasty Doktor miał jeszcze inne przygody, o których można się dowiedzieć z komiksu w „Doctor Who Magazine”, słuchowiska Doctor Who: Redacted i miniodcinka z okazji Children in Need. Zdążył spotkać Daleków w 1966 roku, odwiedzić Davrosa na Skaro, zaprzyjaźnić się ze świnką imieniem Alfredo i w tajemniczy sposób zniknąć z wszechświata.
17. Fabuła odcinka mocno bazuje na komiksie zatytułowanym Doctor Who and the Star Beast, który ukazał się w 1980 roku (i, jak spora część komiksowego Doctor Who, wyszedł pod marką Marvel Comics). Spotykamy w nim Czwartego Doktora, K9 i towarzyszkę Sharon Davies, a historia jest bardzo podobna do tej, którą ostatnio poznaliśmy. Twórcy komiksu, Pat Mills i John Wagner, znaleźli się nawet w czołówce. Brali udział w produkcji odcinka (David Tennant wysępił od nich autografy), ich nazwiska nosi też jedno z głównych miejsc akcji – huta stali Mills & Wagner. Swoją drogą, być może poprawi wam humor wieść, że ta historia ma sequel – The Star Beast II z 1996 roku, w którym, spoiler, Meep zostaje uwięziony w… filmie. Sami sobie sprawdźcie jakim.
16. Poza powołaniem do życia Meep_ Pat Mills popełnił kilka innych doktorowych komiksów i scenariuszy słuchowisk, stworzył też serię komiksów 2000 AD. Natomiast John Wagner jest m.in. współtwórcą postaci Sędziego Dredda i ogólnie dość słynną i ważną postacią w historii brytyjskiego komiksu.
15. Z komiksu sprzed czterdziestu lat pochodzi też postać Fudge’a, który w odcinku z jednego z głównych bohaterów zmienił się w kolegę Rose. W komiksie to on, wraz z przyszłą towarzyszką Doktora Sharon, znajduje Meep_ i otacza go opieką w swoim domu.
14. Skoro już jesteśmy przy Meep_ – nie bez powodu ta postać wygląda tak realistycznie. Nie jest efektem cyfrowym, lecz kostiumem, którym poruszała choreografka i mistrzyni sztuk walki Cecily Fay. Meep_ miał animatroniczną głowę. Całością sterowało sześć dodatkowych osób. Efekty CGI nałożono po tym, jak aktorka użyczająca Meep_ głosu, Miriam Margolyes, nagrała swoje kwestie, żeby dodać Meep_ trochę jej manieryzmów.
13. W 49 minucie odcinka widzimy przez moment nową siedzibę UNIT-u. Ma się jeszcze nieraz pojawić. Tak, wygląda trochę jak Stark Tower z filmów Marvela.
12. To nie koniec subtelnych międzyfranczyzowych nawiązań – uważna widzka wypatrzyła w odcinku co najmniej dwa nawiązania do Toy Story: na półce w domu Donny widać figurkę Forky’ego, a scena, w której bohaterowie przekradają się korytarzem, jest żywcem wyjęta z jednego z filmów. Czy to nawiązanie do Toymakera, Zabawkarza – złoczyńcy, którego poznamy w odcinku trzecim? Albo faktu, że Rose też jest toymakerem – szyje pluszaki? Na pewno nie jest to przypadkowe!
11. Doktor i Donna spotykają się w dzielnicy Camden. Wybrano tę lokalizację z dwóch powodów. Po pierwsze, to stosunkowo rzadko pokazywana na ekranie okolica Londynu, więc nie jest tak mocno opatrzona. Po drugie, kręcenie czegokolwiek w prawie całym centrum Londynu nie było w tym czasie możliwe z powodu przygotowań do obchodów i obchodów platynowego jubileuszu Elżbiety II (zdjęcia kręcono od 9 maja 2022 roku). Być może znaczenie miała też lokalizacja widocznego w niektórych kadrach słynnego sklepu CyberDog…
10. W odcinku poznajemy prawdopodobnie jedną z ważniejszych postaci nowej epoki serialu (którą postanowiliśmy nazywać New New Who). Shirley Anne Bingham grana przez Ruth Madeley to nowa główna naukowczyni UNIT-u – poprzednio tę rolę pełniła Osgood (a dawno, dawno temu – Doktor). Mam nadzieję, że Osgood po prostu awansowała, o ile da się awansować z takiego stanowiska… Shirley ma się pojawiać w odcinkach Piętnastego Doktora. Czy to dla niej TARDIS zamieniła schody na wygodne podjazdy?
9. Być może to nie jedyna zapowiedź tego, co nas czeka w epoce Ncutiego Gatwy. Szef, o którym wspomina Meep, to być może Zabawkarz, którego spotkamy w trzecim odcinku… Ale prawdopodobnie nie – pojawiła się podpowiedź, że to raczej przeciwnik, z którym zmierzy się już Piętnasty.
8. Zauważcie, że w domu Donny jest sporo jabłek. An apple a day keeps a doctor away. Sylvia robiła, co w jej mocy.
7. A w salonie na kominku w domu Noble’ów jest oprawione zdjęcie Donny z ojcem z… innego ślubu – tego, z którego uciekła w odcinku The Runaway Bride. Może trochę niezręcznie mieć w eksponowanym miejscu fotkę ze ślubu z kimś innym niż obecny małżonek, ale dzięki temu mamy taką mikroskopijną wzmiankę o ojcu Donny, który wtedy właśnie pojawił się w serialu. Warto podkreślić, że Geoff miał wrócić w 4 serii, nakręcono nawet z nim kilka scen. Jednak aktor Howard Attfield był ciężko chory i zmarł; wtedy pojawiła się postać dziadka Donny, Wilfa, którego zagrał Bernard Cribbins.
6. W The Star Beast wspomniane są też dwie znane nam już wcześniej przyjaciółki Donny, Nerys (jest zarazem jej wroginią, obwinianą o wszystko, co dziwne, powoływanie się na nią Doktora totalnie pasuje) i Susie Mair (której też najwyraźniej imają się dziwne zdarzenia, skoro według Sylvii nagle… stała się niższa?).
5. Nie widzimy zbyt dokładnie fryzury Doktora po zdjęciu sędziowskiej peruki, bo była ona, to wersja oficjalna, okropna. Zresztą peruka to też nawiązanie – tym razem do jednego z odcinków Czwartego.
4. Intuicyjne powiązanie Rose Noble z Doktorem i przygodami jej matki to nie tylko jej nowe imię i pluszaki, które szyje, czy mieszcząca pracownię szopa tak bardzo przypominająca TARDIS, ale też jej deadname – imię, które porzuciła wraz z tranzycją, a które oznacza… uzdrowiciela. Donna nazwała swoje dziecko po Doktorze, czy ktoś jest zdziwiony?
3. Warto się w ogóle rozejrzeć dobrze po domu Donny i na przykład zatrzymać się przy wiszących na ścianach rysunkach, wykonanych zapewne przez młodziutką Rose. Niełatwo je rozszyfrować, ale jednak nie ma większych wątpliwości, co przedstawiają!
2. Mamy ostateczny dowód na to, że TARDIS ma wyraźne preferencje, jeśli chodzi o napoje. Gdy wylała się w niej herbata – Dziesiąty Doktor szybciej doszedł do siebie po regeneracji. Gdy wylewa się kawa… widzieliście, co się dzieje. Bo kawę lepiej wypić niż wylewać, absolutna racja!
1. Kawa w ogóle jest ważna w życiu Donny Noble – jej pierwszy poważny związek, tak, z tym gościem, któremu potem uciekła sprzed ołtarza, bo był paskudny – zaczął się właśnie od kawy.
Jak wam się podobało The Star Beast? Na deser zapraszam was jeszcze do przeczytania naszych redakcyjnych wrażeń.
(ona) kulturoznawczyni, redaktorka i tłumaczka, fanka fandomu. Lubi polską i niepolską fantastykę, szynszyle, psy, rośliny doniczkowe, kawę i sprawiedliwość społeczną.